Uber proti novinářům. Manažer sledoval pohyb reportérky

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 12:43
Alternativní taxislužba šetří šéfa newyorské pobočky, který sledoval novinářku přes "božský" pohled.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

San Francisco - Americký zprostředkovatel alternativní taxislužby Uber vyšetřuje, zda jeden z jeho manažerů neporušil pravidla pro ochranu soukromí zákazníků. Firma ve středu potvrdila zprávy, že šéf její newyorské pobočky Josh Mohrer pomocí firemního nástroje pro sledování polohy zvaného "God View" monitoroval pohyb reportérky internetového zpravodajského servisu BuzzFeed.

Uber uvedl, že jeho zaměstnanci mohou využívat osobních dat zákazníků jen k "legitimním podnikatelským účelům". Ti, kdo to poruší, mohou být propuštěni, sdělila firma podle agentury AP. Novináři se nyní často zaměřují na praktiky Uberu, které mohou ohrožovat soukromí klientů.

Ve zmíněném incidentu došlo podle článku BuzzFeed k tomu, že když reportérka tohoto serveru dorazila na začátku listopadu na rozhovor s Mohrerem, zjistila při vystupování z auta, sjednaného přes Uber, že manažer této firmy už na ni čeká. "Tady jste," prohlásil prý Mohrer s mobilním telefonem v ruce. "Sledoval jsem vás," řekl prý také. O svolení, že ji může sledovat, údajně nikdy nepožádal.

Již v úterý zveřejnil BuzzFeed zprávu, podle níž viceprezident Uberu Emil Michael na neveřejné firemní akci v New Yorku řekl, že firma by měla najmout skupinu vyšetřovatelů, kteří by na její kritiky v médiích "vytahovali špínu". Novináři by tak "ochutnali svou vlastní medicínu", řekl prý Michael. Ten se od těchto slov distancoval; řekl, že padla v neformální debatě a reagovala na senzacechtivé mediální zprávy o firmě.

Poté, co Emil Michael podle agentury Bloomberg řekl, že firma je ochotna utratit miliony dolarů na to, aby mohla strkat nos do osobních životů novinářů, sklidil Uber kritiku od některých uživatelů, kteří na Twitteru oznámili, že si aplikaci odstraňují z telefonů.

Uber byl založen v San Francisku v roce 2009 a v poslední době rapidně expanduje ve světě. Jeho tržní hodnota se nyní podle expertů může na základě posledního kola získávání peněz od investorů pohybovat kolem 30 miliard dolarů (přes 660 miliard Kč), což je téměř dvojnásobek úrovně odhadované v polovině roku. Firma se označuje za trh, který zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy