U Vraňan na Mělnicku vzniklo zařízení s největším bateriovým úložištěm v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2024 13:14
U Vraňan na Mělnicku vzniklo zařízení s největším bateriovým úložištěm v Česku

Skupina Decci vybudovala u Vraňan na Mělnicku hybridní zdroj energie, jehož součástí je největší bateriové úložiště v Česku. Výstavba zařízení, které má přispívat ke stabilizaci přenosové soustavy, trvala přes rok a vyšla na miliardu korun. Od čtvrtka bude hybridní zdroj s celkovým instalovaným výkonem 52,4 megawattu v trvalém provozu, řekla při středečním představení pro média ředitelka skupiny Decci Darina Merdassi.

Zařízení kombinuje dvě technologie, a to plynové spalovací turbíny technicky odvozené od leteckých motorů s celkovým výkonem 32,4 megawattů a bateriové úložiště, které je s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatt hodin největší v Česku. Koncept hybridního zdroje experti vyvinuli s cílem posílit energetickou bezpečnost Česka a podpořit dekarbonizaci české energetiky.

Zařízení není podle Merdassi určené na výrobu energie, ale na poskytování služeb pro Českou energetickou přenosovou soustavu tím, že reaguje na přebytky či nedostatky v síti. "V síti se nemusí potkávat nabídka s poptávkou, můžeme mít víc energie nebo méně energie, než potřebujeme, a síť není vyrovnaná. Tím pádem vznikají výkyvy a my je potřebujeme regulovat. Reguluje je Česká energetická přenosová soustava, která k tomu potřebuje a využívá různé zdroje, které poskytují právě tyto služby, které umějí buď ze sítě odčerpat energii, nebo naopak, pokud je potřeba, ji dodat, aby se vždy potkávala nabídka s poptávkou," uvedla Merdassi.

 

Právě se děje

Další zprávy