U nemocnice v Krči má vzniknout obří komerční zóna. Dohoda umožní stavbu metra D, říká developer

Adam Váchal Marek Pokorný Adam Váchal, Marek Pokorný
10. 6. 2017 12:00
Pražský magistrát dostal první návrh proměny okolí pražské Thomayerovy nemocnice v Krči. Na louce má vzniknout komerční zóna za několik miliard korun. Jedná se o jeden z největších projektů současnosti. Vlastníci pozemků i developer mají na město páku. Praha potřebuje část pozemků odkoupit, aby mohla zahájit výstavbu nové linky metra. Vydělají ale i oni - metro jim přiveze zákazníky.
Thomayerova nemocnice.
Thomayerova nemocnice. | Foto: Repro: maps.google.cz

Praha - Mezi vlastníky obřích pozemků v pražské Krči a pražským magistrátem se po dlouhém vyjednávání rýsuje kompromis, který umožní postavit trasu metra D. A také vybudovat jeden z největších komerčních komplexů posledních let v metropoli.

Mapa pozemků.
Mapa pozemků. | Foto: Denis Chripák

Dohoda je následující: Město změní územní plán tak, aby vlastníci pozemků mohli vystavět obří komerční centrum. A ti zas oplátku na svých pozemcích umožní postavit stanici metra Nemocnice Krč. Právě neshody mezi vlastníky a městem dosud blokuje výstavbu metra D z Pankráce do Libuše.

Za delší konec zdánlivě tahají majitelé pozemků, bez jejichž souhlasu nemůže Praha strategickou stavbu, kterou potřebuje už řadu let, vybudovat. Dohoda je ovšem i v zájmu majitelů pozemků - stanice metra totiž jejich plánované komerční centrum zhodnotí a přivede mu zákazníky.

Pokud se obě strany shodnou, louka naproti Thomayerově nemocnici v Praze se během následujících let promění v jedno velké staveniště. Na pozemcích, na kterých v posledních letech stavěl maximálně cirkus své šapitó, vznikne komerční zóna za několik miliard korun o rozloze přes sto tisíc metrů čtverečních. A v ní bude zabudovaná stanice metra D.

Musí to posoudit Metroprojekt

Skupinu vlastníků - restituentů zastupuje společnost Reflecta Development Jakuba Sklenky. Ten v uplynulých dnech předal magistrátu podobu, jak by nový komplex mohl vypadat - včetně napojení na připravovanou trasu metra. Stanice metra bude totiž zabudována přímo do celé komerční zóny - podobně jako například v případě stanice Národní na trase B. Deník Aktuálně.cz podobu návrhu získal.

"Obdrželi jsme první návrh studie, která má sloužit jako podklad pro změnu územního plánu. Tuto studii budeme nyní spolu s dopravním podnikem, Prahou 4 a dalšími připomínkovat," říká náměstkyně primátorky pro oblast územního plánování Petra Kolínská (SZ).

Ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar ale upozornil, že je to pouze návrh jedné strany - byť dopředu konzultovaný s městem a dopravním podnikem. A zda je přijatelný, musí nyní prověřit projektant metra D.

"Zadali jsme Metroprojektu, aby to zkalkuloval a udělal studie k jejich požadavkům. Jaký to bude mít důsledky pro celou organizaci stavby metra, jaký to bude mít fnanční dopad, jestli je to v souladu s územním plánem a se Zásadami územního rozvoje," vypočítává Gillar. Studie Metroprojektu by měla být hotova do tří měsíců a bude zkoumat například i to, jaký bude mít navrhovaná stavba vliv na dopravu v celé oblasti.

Vše zastřeší společný podnik

Praha si ještě nedávno slibovala, že metro D postaví do roku 2023, aby na něj mohla získat evropské dotace. Už nejméně dva roky je ale jasné, že tento plán kvůli nevyřešeným pozemkům není reálný.

Dopravní podnik v dubnu oznámil, že z osmikilometrového úseku, na němž má být osm stanic, začne práce pouze na prvním kilometru u stanice metra Pankrác. Ta bude totiž přestupní a tedy i technicky nejnáročnější a její stavba včetně přípravy potrvá nejméně pět let. Ředitel dopravního podniku Martin Gillar věří, že než bude hotová, tak se vyřeší problémy s pozemky v Krči a bude možné plynule navázat.

Město současně kvůli stavbě metra D hledá spoluinvestora. Plánuje s ním a vlastníky pozemků vytvořit sdružení, které bude mít celou výstavbu na starosti. Hlavní důvod je ten, že Praha může kupovat pozemky pouze za odhadní cenu, kterou mnozí majitelé považují za nízkou. A konsorcium už nebude limitováno. Podobné problémy s pozemky má totiž nejen v Krči, ale i v okolí několika dalších plánovaných stanic. Dopravní podnik oznámil, že do prázdnin pražským radním představí podobu konsorcia a pravidla, za jakých bude fungovat.

Půlka kanceláře, půlka bydlení

Podle současného plánu developera by v blízkosti frekventované Vídeňské ulice mohlo vzniknout zhruba 36 tisíc metrů čtverečních kancelářských a 20 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch. Takřka stejně velkou plochu pak plánuje developer věnovat také rezidenční části, ve které by tak mohlo vzniknout několik stovek bytů.

Jedná se tak o jeden z největších developerských plánů v Praze. Zda se jej však podaří uskutečnit v plném rozsahu, zatím není jasné. Velkou roli v tomto ohledu bude hrát vliv na dopravu. Studií společnosti Reflecta Development se má příští týden zabývat právě Výbor hlavního města Prahy pro dopravu.

Reflecta Development v čele s Jakubem Sklenkou se k celé věci odmítá vyjadřovat. I když vše půjde podle plánů firmy, na zahájení výstavby si bude muset několik let počkat. Aby její projekt mohl v Krči vůbec vzniknout, potřebuje, aby pražští zastupitelé změnili územní plán. Na místě je sice možné stavět již nyní, díky změně plánu však bude mít developer možnost postavit objemnější budovy.

Změnu sice již město nastartovalo, má však několik fází. Pokud nyní dostane developer zelenou od magistrátu, dopravního podniku a vypořádá veškeré připomínky, samotnou změnu územního plánu by zastupitelé mohli schvalovat ke konci příštího roku. Až po popsaném procesu bude mít developer možnost zažádat o veškerá nezbytná povolení, bez nichž není možné stavět. Jejich získání zpravidla trvá několik let.

Kdy by Reflecta Development na místě mohla začít stavět, tedy není jisté. Povolovací stavební procesy jsou v Praze v současné době extrémně dlouhé a v některých případech stavba budovy zabere i deset let. Podle hrubých optimistických odhadů je však možné, že by se na místě začalo stavět okolo roku 2020.

Zuby si brousí další developeři

Zmíněná skupina ale není jediná, kdo chce na louce v Krči stavět. Hotel chce vedle jejich projektu postavit největší developer Central Group. "Přípravu našeho projektu velmi úzce koordinujeme s vlastníky okolních pozemků i městem," říká mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Několikahektarovou stavební parcelu má nedaleko krčské nemocnice také společnost Bečvářova Krč, která je spojována s vlivným členem ODS Tomášem Hrdličkou. "Věříme, že po dohodě se všemi aktéry v území dojde k rozumně regulované výstavbě kusu moderního města. Souvisejícím záměrem je kultivovat současný nezastavěný charakter Vídeňské ulice do podoby normální městské třídy," říká mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy