Zájem o česká elektrokola v zahraničí roste. Cizinci za ně utratili více než za klasická kola

ČTK ČTK
5. 4. 2018 11:06
Elektrokolům se daří. Hodnota těch, které české firmy loni vyvezly do zahraničí, už překonala klasická jízdní kola.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Vocelka

Olomouc - Několik desítek tisíc elektrokol za více než miliardu korun už ročně exportují tuzemští výrobci bicyklů, kteří kola s pomocným elektromotorem zařadili do svého portfolia před několika lety kvůli rostoucí poptávce na zahraničních trzích. Tuzemská produkce elektrokol se postupně zvyšuje a hodnota exportu elektrokol a tříkolek s pomocným elektromotorem se loni podle údajů Českého statistického úřadu vyrovnala jízdním kolům bez pomocného elektropohonu.

Firmy loni z Česka podle statistik zahraničního obchodu exportovaly přes 63 tisíc elektrokol, tříkolek a čtyřkolek s pomocným elektrickým motorem v hodnotě 1,7 miliardy korun. Klasických jízdních kol bylo loni vyvezeno do zahraničí zhruba 254 tisíc a jejich celková hodnota činila 1,7 miliardy korun.

Více než polovina exportovaných elektrokol a vozítek s malým elektromotorem v roce 2017 směřovala do Německa, kam bylo vyvezeno 36 300 těchto dopravních prostředků v hodnotě přes miliardu korun. Do Rakouska byla z Česka exportována elektrokola a tříkolky za 192 milionů korun a do Nizozemska za 124 milionů korun.

Naopak do Česka zahraniční firmy loni dovezly zhruba sto tisíc jízdních kol, tříkolek a čtyřkolek s pomocným elektromotorem v celkové hodnotě 550 milionů korun. Nejvíce kol do tuzemska dovezli podnikatelé z Číny. Průměrná cena jednoho dovezeného stroje činila 5400 korun, exportovaná kola se prodávala v průměru za 27 200 korun.

Elektrokola už několik let vyrábí například šumperská společnost BPS Bicycle Industrial, která drtivou většinu produkce vyváží zejména do Německa, Rakouska a Belgie. V účetním roce 2016/2017 firma vyrobila 14 tisíc elektrokol a sedmdesát tisíc klasických bicyklů. "Pro nadcházející rok je plánována výroba 25 tisíc elektrokol," uvedl ve výroční zprávě jednatel BPS Bicycle Industrial Pavel Veselovský.

Cena jednoho elektrokola se pohybuje v desítkách tisíc korun a většina tuzemské produkce je určena pro západoevropský trh. Elektrokola se ale v poslední době stávají hitem i v Česku, kde se jich ročně prodá několik desítek tisíc. Dobře jdou na odbyt nejen městská elektrokola, ale i sportovně laděná horská kola s pomocným elektromotorem. Nové modely jsou lehčí a mají silnější baterie, prodlužuje se tak jejich dojezd. Výrobci uvádějí u nejprodávanějších modelů dojezd 60 až 120 km.

Údaje o celkové tuzemské produkci elektrokol v roce 2017 zatím nebyly zveřejněny. Předloni čeští výrobci podle mezinárodních statistik vyrobili přibližně 80 tisíc elektrokol. V této kategorii patřilo Česku šesté místo v EU a sedm procent trhu. Hlavními trhy pro elektrokola jsou Německo s ročním prodejem 605 tisíc e-bicyklů, Nizozemsko (273 000) a Belgie (168 000).

Většina elektrokol se vyrábí v Číně. Mezi největší tuzemské výrobce elektrokol patří například firma 4EVER ze Studénky, šumperská BPS Bicycle Industrial či Bike Fun z Kopřivnice.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy