Dá se v něm lépe dýchat i komunikovat. Česká 3D tiskárna vymyslela vlastní respirátor

ČTK ČTK
22. 10. 2020 12:29
Průhledný respirátor s vysokou účinností vyvinula firma 3D tiskárna v Turnově na Semilsku. Vzhled a technické provedení respirátoru zaujaly mezinárodní porotu na soutěži German Design Awards, která turnovský nápad ocenila zvláštním uznáním v kategorii Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče.

Firma teď chystá sériovou výrobu, peníze na ni chce získat na crowdfundingovém portálu Hithit. Ve čtvrtek o tom informoval vedoucí projektu Lukáš Berndt.

Na vývoji průhledného respirátoru, jehož využití v praxi zachycuje toto video, s nadstandardním dechovým komfortem pracovali v turnovské firmě půl roku. Průhledná maska umožňuje vidět mimiku a ústa uživatele, který se v ní nepotí a může volně dýchat.

Respirátor lze používat opakovaně. Výměnné jsou pouze HEPA filtry, které 3D tiskárna vyvinula a vyrábí. "Aktuálně probíhá certifikace masky na Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze," doplnil Berndt.

"Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dolehly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrýt jejich tváře," řekl k výrobku majitel firmy Peter Knobloch.

Maska by podle něj mohla najít využití především v oborech, kde tvář zakrytá filtrační maskou nebo rouškou způsobuje problémy v mezilidské komunikaci, jako je třeba péče o sluchově postižené, seniory, dětské pacienty, a v řadě dalších odvětvích. Respirátor nabízí ochranu vyšší než běžná maska FFP3, díky hydrofilní vnitřní vrstvě se nemlží a nezamlžuje ani brýle uživatele.

3D tiskárna v Turnově se zabývá stavbou prototypových modelů včetně profesionální povrchové úpravy na přání zákazníka. Start-up kampaň na zahájení sériové výroby masky zahájí firma na portálu Hithit v pondělí 26. října. Kompletní set respirátoru a dvou filtrů bude možné pořídit za 999 korun, po spuštění sériové výroby se bude prodávat za 1499 korun.

Video: Čeští vědci mají respirátory z 3D tiskáren za pouhý týden. Malý zázrak, říká expertka

Čeští vědci mají respirátory z 3D tiskáren za pouhý týden. Malý zázrak, říká expertka | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 49 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy