O rozmanité Barbie je zájem. Mattelu vzrostly tržby, před Vánoci ale zdraží

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
28. 7. 2021 10:25
Tržby amerického výrobce hraček Mattel stouply ve druhém čtvrtletí meziročně o 40 procent na 1,03 miliardy dolarů (22,4 miliardy korun), a překonaly tak odhady. Zároveň však společnost varovala, že před Vánocemi bude muset kvůli vyšším nákladům na suroviny a na dopravu zdražovat. Tržby ovlivnil i úspěch panenek Barbie v pandemii i jejich netradiční vzhled.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Instagram Barbie

Firma uvedla své výsledky v úterý po uzavření burzovního obchodování. Společnost čeká, že poptávka nepoleví ani v následujících měsících a zvedla celoroční výhled tržeb.

Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že tržby v období od dubna do června budou činit 878,8 milionu dolarů. Akcie Mattelu po oznámení čtvrtletních výsledků přidaly po zavření burzy více než pět procent.

Zájem o panenky Barbie, které Mattel vyrábí, loni oživili rodiče, kteří je kupovali pro zábavu dětem nuceným trávit vinou pandemie více času doma. Mattel jim vyšel vstříc modely s různými odstíny pleti a panenkami vytvořenými podle úspěšných žen. Ve druhém čtvrtletí se prodej Barbie, která je největší koncernovou značkou, zvýšil o 46 procent.

Tento měsíc firma představila panenku v podobě japonské hvězdné tenistky Naomi Ósakaové. Podle šéfa podniku Ynona Kreize by měly popularitu Barbie povzbudit i pořady v televizi Netflix a nový film.

Mattel nově očekává, že celoroční tržby v přepočtu na konstantní měny vzrostou o 12 až 14 procent. Dříve odhadoval růst tržeb o šest až osm procent.

Konkurenční výrobce hraček Hasbro v pondělí oznámil růst tržeb o 54 procent na 1,32 miliardy dolarů, i jemu se podařilo překonat odhady. Po Mattelu druhý největší producent hraček ve Spojených státech také uvedl, že kvůli dopadům pandemie na dodavatelský řetězec plánuje zvýšit ceny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy