Tržby ve službách loni poprvé od roku 2008 stouply

ČTK ČTK
9. 2. 2015 10:09
K oživení přispěly zejména doprava a skladování. Nejvíce vzrostly tržby pracovním agenturám.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poskytovatelům služeb se loni v meziročním srovnání zvýšily tržby o 0,6 procenta, což bylo poprvé od roku 2008. Nárůstu pomohla zejména doprava a skladování.

V samotném loňském čtvrtém čtvrtletí tržby klesly meziročně o 1,1 procenta, mezičtvrtletně byly nižší o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Tržby dopravců a poskytovatelů skladů za celý rok meziročně stouply o 2,1 procenta. Podle statistiků se na tom podílela všechna odvětví s výjimkou poštovních a kurýrních služeb, jejichž tržby klesaly už třetím rokem.

Loni si meziročně polepšili i poskytovatelé informačních, komunikačních a administrativních činností. Nejvíce přitom vzrostly tržby pracovním agenturám, a to o 12 procent. Mírně stouply i tržby za ubytování, stravování a pohostinství. Naopak tržby v oblasti nemovitostí a v profesních a vědeckých činnostech meziročně klesly.

Tržby v dopravě a skladování ovlivnily i celkový vývoj tržeb od října do prosince. Dopravcům a poskytovatelům skladů se v tomto období tolik nedařilo, v meziročním srovnání utržili o 2,3 procenta méně. Na poklesu se podepsal hlavně vývoj ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě, kde tržby klesly poprvé po dvanácti čtvrtletích růstu, uvedl ČSÚ.

S menšími útratami klientů se potýkala i odvětví ubytování a pohostinství, nemovitostí a profesních a technických činností. Naproti tomu vzrostly tržby za informační, komunikační a administrativní činnosti. Podle statistiků dál rostly například tržby vydavatelských a informačních činností a polepšily si i pracovní agentury.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy