Třetí kabinová lanovka v Krkonoších se rozjede u Vrchlabí

ČTK ČTK
15. 9. 2015 16:29
Lanovka, jejíž náklady se odhadují na 25 milionů korun, by měla v nadcházející zimní sezoně nahradit skibusy a vozit lyžaře z parkoviště k bubákovskému areálu. Lanovka bude dlouhá 172 metrů a překonávat převýšení 27 metrů. Ve 22 čtyřmístných kabinách dokáže za hodinu přepravit 430 lidí rychlostí půl metru za vteřinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vrchlabí - Skiareál Bubákov u Vrchlabí staví kabinovou lanovku, která by měla v nadcházející zimní sezoně přepravovat lyžaře z parkoviště přes Labe k dolní stanici čtyřsedačkové lanovky v bubákovském areálu. Náklady činí asi 25 milionů korun. Řekl to jednatel areálu Václav Bubák. Po lanovkách na Sněžku a Černou horu půjde o třetí lanovku kabinového typu v Krkonoších.

Přeprava lyžařů do bubákovského areálu by měla být díky lanovce výrazně pohodlnější. Dosud lyžaře do areálu vozily skibusy. Skiareál Bubákov je sjezdovými tratěmi těsně propojen se sousedním areálem v Herlíkovicích, s nímž má i jednotné skipasy. Jejich ceny se podle Bubáka pro nadcházející sezonu měnit nebudou. Od pátku do neděle bude denní skipas dál za 590 korun, od pondělí do čtvrtka za 550 korun.

Kabinová lanovka bude dlouhá 172 metrů a bude překonávat převýšení 27 metrů. Ve 22 čtyřmístných kabinách bude schopna za hodinu přepravit 430 lidí, její rychlost bude půl metru za vteřinu. "V objektu dolní stanice lanovky budou také pokladny, sociální zařízení a zázemí lanovky," uvedl Bubák.

Kromě lanovky ve Vrchlabí se letos v zimě rozjedou i nové lanovky na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně. Společnost Mega Plus na Černé hoře dokončuje šestisedačkovou lanovku a v Peci pod Sněžkou čtyřsedačkovou lanovku. Celkové náklady do lanovek, zasněžování, parkoviště a rozšíření sjezdovek v celém SkiResortu Černá hora - Pec budou čtvrt miliardy korun. Skipasy ve SkiResortu v hlavní sezoně zdraží o 40 korun na 690 korun, v nově zavedené TOP sezoně o Vánocích a v únoru bude skipas za 750 korun.

Investici 200 milionů korun do nové šestimístné lanovky nyní realizuje Skiareál Špindlerův Mlýn. Lanovka do nadcházející zimy nahradí hlavní čtyřsedačkouvou lanovku na Pláně v areálu Svatý Petr z roku 1992.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy