Ve světě letí kyselá piva. Česká desítka má šanci být trendem, říká pivní degustátor

Michal Šenk Michal Šenk
26. 9. 2018 6:26
Pivní trendy? Podle pivního degustátora Pavla Borowiece jsou na vzestupu kyselejší piva typu lambic. "Je také zřejmé, že celý svět jde po nízkostupňových pivech," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz a dodává, že to může být šance pro tradiční českou desítku.
Pavel Borowiec.
Pavel Borowiec. | Foto: Samson

Podle renomovaného českého pivního degustátora Pavla Borowiece je v pivním světě, co se cen týče, dobré věnovat pozornost především dvěma akcím - World Beer Cupu ve Spojených státech a World Beer Awards v Londýně.

Konkrétně soutěže World Beer Awards se letos Borowiec účastnil jako porotce, dokonce jako kapitán stolu, což vnímá jako velmi prestižní věc. "Jak se to stalo? Prostě mi přišel e-mail s pozvánkou," hodnotí Borowiec, který v Česku několik let vydává odborný časopis Pivo, Bier & Ale.

U stolů a v komisích se potkával s legendami mezi hodnotiteli piv včetně Adriana Tierney-Jonese, autora například známé publikace 1001 piv. Mezi několika tisíci vzorky různých piv z celého světa si v kategorii stout odvezl ocenění náchodský pivovar Primátor. Soutěž, která poměřovala také nejlepší piva za jednotlivé země, určila jako vítěze mezi českými pivy z kategorie ležák dvanáctku od českobudějovického Samsonu. Ceny v dílčích kategoriích brali třeba také pivovary Svijany nebo Bernard.

Z čeho se zpravidla degustuje?
Degustuje se z obalů. Bývá to třeba lahev nebo nejčastěji plechovka. Potřebujete mít garanci, že pijete věc z pivovaru, ne z hospody. Sudová piva se také dají hodnotit, jsou výjimečně soutěže, které se na to zaměřují, ale je to separátní věc. Tam je prokazatelné, že čepované pivo může být třeba ze stejného sudu, ale načepované dvěma výčepními jinak a budou to dvě úplně jiná piva ve výsledku.

Poznáte, jestli pijete pivo ze skla, nebo z plechovky?
Pro mě není vůbec důležité to, jak to bylo zabalené. Jsem ale schopen poznat něco, co v tom pivu být nemá, nějakou špatnou chuť, aroma. A to se tam zpravidla dostává při plnění, i kvůli typu obalu. Já a další zkušení kolegové jsme také schopni říct, že některé technologie v pivovaru při jeho výrobě ovlivnily chuť piva.

Má vám osobně pivo při degustaci chutnat?
Vůbec ne. Degustátorovou ambicí je dostat se na ekvivalent laboratorního přístroje. Navíc dodat senzorickým hodnocením to, co přístroje běžně neumí. Úkolem degustátora je zhodnotit celek piva. Jestli je čerstvé, plné, vyvážené. A může jít o typ piva, které vám osobně vůbec nedělá dobře.

Musí se degustátor nějak speciálně připravovat?
Dlouhodobě nekouřit, nepít kafe, nejíst ostrá jídla. A pak na soutěž přijít maximálně koncentrovaný.

Vidí svět v českém pivu, tedy v českém spodně kvašeném ležáku  plzeňského typu, něco výjimečného, charakteristického? Je to svébytná kategorie?
Svět rozeznává asi stovku stylů. Včetně českého ležáku. Každý degustátor je musí znát, mít s nimi zkušenost. Takzvaný český ležák skutečně vznikl v Česku, jeho výroba je však poměrně složitá. Později to převzaly i jiné země, které ale nedělají český ležák, nýbrž evropský ležák. Vyrábí ho už trochu jiným způsobem, jinak vaří, kvasí, pivo jinak dozrává.

Řadě konzumentů ale toto splývá. Lidé tak chápou tradiční český pivní styl velmi omezeně. Degustátoři odlišnosti vnímají, obecně konzumenti ve světě ale takové povědomí nemají. Je to zkrátka ležák.

Spatřujete na světovém pivním trhu nějaké nové trendy?
Spontánní kvašení se zkultivovalo, proto jsou na vzestupu kyselejší piva typu lambic. Jde o prémiové pivo pro fajnšmekry, něco obdobného, jako mohou být barikovaná piva. U nás s těmito kyselejšími pivy experimentuje velmi úspěšně paní Ilčíková v Mikulově se značkou Mamut, daří se jí hodně i exportně. A očekávám, že do tohoto segmentu postupně vstoupí také větší průmyslové pivovary. Pak je jiná věc. Je zřejmé, že celý svět jde po nízkostupňových pivech.

To tedy může být ve světě zájem o to, učit se, jak se dělá klasická česká desítka.
Určitě. Třeba v USA je teď velmi atraktivní kategorie takzvaných Session APA, je pro ni určena hranice alkoholu, přes niž nelze jít. A já tak všude kolem říkám, že naše desítka, aby to znělo světově, je takový Session Czech Lager.

Vadí vám něco na současném pivním trhu?
Předsudky. Spousta lidí x let některou značku nepila, ale má na ni razantní názor. A není ochotna ho měnit. Pivo je ale pohyblivý svátek. Může se změnit sládek, investor, kdovíco. Proto každému říkám: netvrďte mi něco o pivu, které jste nepili právě teď.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy