Trať z Hradce Králové do Týniště získá druhou kolej, přibývá nákladních vlaků z Kvasin

ČTK ČTK
27. 2. 2018 14:20
Se zahájením stavby se počítá po roce 2022, předpokládané délka stavby je asi tři roky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČD Cargo

Hradec Králové - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala chystat výstavbu druhé koleje a rekonstrukci železniční tratě z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí na Rychnovsku. Úsek je dlouhý 19 kilometrů.

Se zahájením stavby se počítá po roce 2022, předpokládané délka stavby je asi tři roky. V budoucnu se na trati počítá s výrazným nárůstem nákladní dopravy. Vyplývá to z dokumentu, který SŽDC zveřejnila v systému posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA).

Stanice v Týništi je po Hradci Králové a Chocni třetí nejdůležitější stanicí v oblasti. Z Týniště vede trať do zóny Solnice - Kvasiny, kde má dílo rostoucí závod automobilky Škoda Auto a kraj tam chystá vybudování průmyslové zóny o 35 hektarech.

Souběžně s rekonstrukcí tratě z Hradce do Týniště nad Orlicí počítá SŽDC se zdvoukolejněním tratě mezi Opatovicemi nad Labem a Hradcem Králové a se zvýšením kapacity tratě z Týniště nad Orlicí do Častolovic a Solnice.

Kromě výstavby druhé koleje z Hradce do Týniště počítá SŽDC na trati také s kompletní rekonstrukcí železničních stanic Hradec Králové-Slezské předměstí a Třebechovice pod Orebem, které získají i přístup podchodem.

Stavbaři by také měli rekonstruovat železniční zastávky Hradec Králové zastávka, Blešno a Petrovice. Rychlost vlaků na trati by po rekonstrukci měla být až 160 kilometrů v hodině. Na trati vznikne 13 nových mostů a čtyři podchody, opraveno bude 15 přejezdů.

Správa železniční dopravní cesty v regionu v minulých dnech zahájila revitalizaci části železniční trati mezi Týništěm nad Orlicí a Broumovem v hodnotě kolem 900 milionů korun. Stavba má být hotová do dvou let.

"Úpravy se soustředí na nejzatíženější část tratě v okolí Náchoda od Opočna pod Orlickými horami po Hronov," citovala regionální MF Dnes mluvčí SŽDC Kateřinu Šubovou.

Již na konci roku 2015 SŽDC a České dráhy dokončily opravu nádražních budov, kolejiště a nástupišť ve stanici Týniště nad Orlicí. Investice činila téměř čtvrt miliardy korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy