Trať z Hradce Králové do Týniště získá druhou kolej, přibývá nákladních vlaků z Kvasin

ČTK ČTK
27. 2. 2018 14:20
Se zahájením stavby se počítá po roce 2022, předpokládané délka stavby je asi tři roky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČD Cargo

Hradec Králové - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala chystat výstavbu druhé koleje a rekonstrukci železniční tratě z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí na Rychnovsku. Úsek je dlouhý 19 kilometrů.

Se zahájením stavby se počítá po roce 2022, předpokládané délka stavby je asi tři roky. V budoucnu se na trati počítá s výrazným nárůstem nákladní dopravy. Vyplývá to z dokumentu, který SŽDC zveřejnila v systému posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA).

Stanice v Týništi je po Hradci Králové a Chocni třetí nejdůležitější stanicí v oblasti. Z Týniště vede trať do zóny Solnice - Kvasiny, kde má dílo rostoucí závod automobilky Škoda Auto a kraj tam chystá vybudování průmyslové zóny o 35 hektarech.

Souběžně s rekonstrukcí tratě z Hradce do Týniště nad Orlicí počítá SŽDC se zdvoukolejněním tratě mezi Opatovicemi nad Labem a Hradcem Králové a se zvýšením kapacity tratě z Týniště nad Orlicí do Častolovic a Solnice.

Kromě výstavby druhé koleje z Hradce do Týniště počítá SŽDC na trati také s kompletní rekonstrukcí železničních stanic Hradec Králové-Slezské předměstí a Třebechovice pod Orebem, které získají i přístup podchodem.

Stavbaři by také měli rekonstruovat železniční zastávky Hradec Králové zastávka, Blešno a Petrovice. Rychlost vlaků na trati by po rekonstrukci měla být až 160 kilometrů v hodině. Na trati vznikne 13 nových mostů a čtyři podchody, opraveno bude 15 přejezdů.

Správa železniční dopravní cesty v regionu v minulých dnech zahájila revitalizaci části železniční trati mezi Týništěm nad Orlicí a Broumovem v hodnotě kolem 900 milionů korun. Stavba má být hotová do dvou let.

"Úpravy se soustředí na nejzatíženější část tratě v okolí Náchoda od Opočna pod Orlickými horami po Hronov," citovala regionální MF Dnes mluvčí SŽDC Kateřinu Šubovou.

Již na konci roku 2015 SŽDC a České dráhy dokončily opravu nádražních budov, kolejiště a nástupišť ve stanici Týniště nad Orlicí. Investice činila téměř čtvrt miliardy korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy