Toyota, Sony, Fujitsu. Dílnu na inovace zasáhla pandemie, japonský vývoz se propadl

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 19:04
Třetí největší ekonomika světa hlásí meziroční propad exportu o 15,4 procenta, je to největší pokles od finanční krize v roce 2009. Lidé méně nakupovali japonská auta i elektroniku. Podle expertů se má situace postupně zlepšit, mimo jiné díky uvolňování opatření. Rizikem ale zůstává vývoj v USA. On-line deník Aktuálně.cz přináší přehled stěžejních odvětví, s nimiž Japonci prorazili ve světě.
Foto: toyota

1. Automobily

Po Číně je Japonsko druhým největším vývozcem aut na světě. Po druhé světové válce zde vznikly nejambicióznější značky automobilového průmyslu, jako jsou Toyota, Subaru, Honda či Mazda.

  • Toyota Motor je přitom největším výrobcem aut v Japonsku a druhým největším na světě. Letos očekává nejmenší tržby za posledních devět let s 80procentním poklesem oproti minulému roku, asi o 90 miliard korun.

Další automobilka, která krizi stěží překonává, je Nissan Motors. Tento třetí největší japonský výrobce aut v květnu oznámil, že se chystá propustit 20 000 zaměstnanců, což je asi 15 procent jeho celkové pracovní síly, informovala agentura Kjódó.

  • Celosvětový prodej Nissanu se přitom v březnu meziročně snížil o 43 procent na 315 194 vozů. Podle agentury ČTK Nissan očekává za letošní fiskální rok rekordní provozní ztrátu 470 miliard jenů (100 miliard korun), což pro japonskou automobilku znamená druhý ztrátový rok za sebou.

Dopravní prostředky a jejich zařízení tvoří pětinu japonského exportu. Právě tato kategorie vývozů země se potýká s třetinovým propadem oproti loňsku a podle agentury Reuters automobilkám v dubnu klesl odbyt o polovinu a výroba o 60 procent. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy