Toyota, Sony, Fujitsu. Dílnu na inovace zasáhla pandemie, japonský vývoz se propadl

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 19:04
Třetí největší ekonomika světa hlásí meziroční propad exportu o 15,4 procenta, je to největší pokles od finanční krize v roce 2009. Lidé méně nakupovali japonská auta i elektroniku. Podle expertů se má situace postupně zlepšit, mimo jiné díky uvolňování opatření. Rizikem ale zůstává vývoj v USA. On-line deník Aktuálně.cz přináší přehled stěžejních odvětví, s nimiž Japonci prorazili ve světě.
Foto: Reuters

Nálada v japonském průmyslu ve druhém čtvrtletí klesla na nejhorší úroveň od roku 2009. Koronavirová krize totiž negativně zapůsobila jak na export, tak turistiku - tedy pilíře tamní ekonomiky. Ukázal to průzkum Tankan, jehož výsledky tento měsíc zveřejnila japonská centrální banka.

  • Ekonomové podle agentury Kjódó očekávají, že se situace kolem japonského vývozu nakonec zlepší - a to hlavně díky postupnému otevírání ekonomik a uvolňování koronavirových opatření. Nebude to ale hned.

Podobně to vidí i ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Situace by se měla začít zlepšovat díky stimulačním opatřením centrálních bank a vlád Japonska i dalších zemí. V letošním roce se však Japonsko již pravděpodobně nedostane na loňské hodnoty exportu. Těch by mohlo být dosaženo ke konci příštího roku," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz.

Japonsko se potýkalo se stagnací už před vypuknutím pandemie. Cestovní ruch se po prudkém nárůstu počtu návštěvníků z Číny a Jižní Koreje v posledních letech propadl. Tokio ve snaze zabránit šíření nákazy zakázalo vstup lidem z více než 100 států.

Export se podle agentury Kjódó v prvním pololetí letošního roku propadl na 32,36 bilionu jenů (v přepočtu asi sedm bilionů korun). Konkrétně jen v klíčovém sektoru dopravních prostředků se vyvezlo o 30,9 procenta méně automobilů, export autodílů klesl o 29 procent. Japonsko je druhým největším vývozcem aut na světě.

  • Podle Křečka může snížení počtu exportovaného zboží ovlivňovat ceny japonských automobilů a dalších produktů v Česku, avšak nyní jsou hodnoty v normálu i díky vývoji kurzu měn, který hraje ve tvorbě cen významnou roli. 

"V průběhu března došlo k výraznému oslabení koruny vůči jenu, což prodražovalo dovoz z Japonska do Česka. Od května však koruna začala vůči jenu posilovat a nyní se pohybuje na podobné úrovni jako před propuknutím pandemie," vypočítává Křeček.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy