Toyota, Sony, Fujitsu. Dílnu na inovace zasáhla pandemie, japonský vývoz se propadl

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
30. 7. 2020 19:04
Třetí největší ekonomika světa hlásí meziroční propad exportu o 15,4 procenta, je to největší pokles od finanční krize v roce 2009. Lidé méně nakupovali japonská auta i elektroniku. Podle expertů se má situace postupně zlepšit, mimo jiné díky uvolňování opatření. Rizikem ale zůstává vývoj v USA. On-line deník Aktuálně.cz přináší přehled stěžejních odvětví, s nimiž Japonci prorazili ve světě.
Foto: Reuters

Nálada v japonském průmyslu ve druhém čtvrtletí klesla na nejhorší úroveň od roku 2009. Koronavirová krize totiž negativně zapůsobila jak na export, tak turistiku - tedy pilíře tamní ekonomiky. Ukázal to průzkum Tankan, jehož výsledky tento měsíc zveřejnila japonská centrální banka.

  • Ekonomové podle agentury Kjódó očekávají, že se situace kolem japonského vývozu nakonec zlepší - a to hlavně díky postupnému otevírání ekonomik a uvolňování koronavirových opatření. Nebude to ale hned.

Podobně to vidí i ekonom BH Securities Štěpán Křeček. "Situace by se měla začít zlepšovat díky stimulačním opatřením centrálních bank a vlád Japonska i dalších zemí. V letošním roce se však Japonsko již pravděpodobně nedostane na loňské hodnoty exportu. Těch by mohlo být dosaženo ke konci příštího roku," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz.

Japonsko se potýkalo se stagnací už před vypuknutím pandemie. Cestovní ruch se po prudkém nárůstu počtu návštěvníků z Číny a Jižní Koreje v posledních letech propadl. Tokio ve snaze zabránit šíření nákazy zakázalo vstup lidem z více než 100 států.

Export se podle agentury Kjódó v prvním pololetí letošního roku propadl na 32,36 bilionu jenů (v přepočtu asi sedm bilionů korun). Konkrétně jen v klíčovém sektoru dopravních prostředků se vyvezlo o 30,9 procenta méně automobilů, export autodílů klesl o 29 procent. Japonsko je druhým největším vývozcem aut na světě.

  • Podle Křečka může snížení počtu exportovaného zboží ovlivňovat ceny japonských automobilů a dalších produktů v Česku, avšak nyní jsou hodnoty v normálu i díky vývoji kurzu měn, který hraje ve tvorbě cen významnou roli. 

"V průběhu března došlo k výraznému oslabení koruny vůči jenu, což prodražovalo dovoz z Japonska do Česka. Od května však koruna začala vůči jenu posilovat a nyní se pohybuje na podobné úrovni jako před propuknutím pandemie," vypočítává Křeček.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy