Česko zažije velký výprodej prakticky nových aut. Sehnat půjdou i za polovinu ceny

Ekonomika Ekonomika
11. 10. 2018 10:17
Kvůli problémům s emisními limity se má zlevnění vozů projevit hlavně u vybraných modelů značek Škoda a Volkswagen. Další tisíce skoro nových aut vychrlí na trh leasingové společnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tisíce nových a téměř nových aut pod cenou budou v příštích měsících dostupné na českém trhu. Výrobci vozy poslali do prodeje předčasně, aby se tím vyhnuli přísnějším emisním pravidlům. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN).

Podle poradenských firem mohou prodejci některé vozy nabízet se slevami až několik desítek procent.

Řada automobilek ke konci léta ve velkém registrovala nová auta, důvodem byl přechod na přísnější pravidla pro měření emisí. Výrobci od září nesmí prodávat vozy, pro které nestačili sehnat potřebná razítka, připomněly HN.

Co nejvíce jich proto poslali na trh ještě před začátkem zmíněných změn nebo je registrovali na sebe, a stali se tak sami jejich prvními majiteli.

"Kvůli méně příznivému kurzu a nasycenosti trhu se zřejmě nepodaří mnoho z těchto vozů vyvézt do EU, což tradičně býval odbytový kanál pro zánovní vozy. Lze předpokládat, že část vozů se objeví na trhu zánovních vozů za zajímavé ceny," uvedl pro HN vedoucí oddělení pro automobilový sektor v poradenské firmě EY Petr Knap.

Podle experta však přijde brzy ještě jeden tlak na zlevňování vozů. "V Česku se za poslední rok nakumuloval velký objem vozidel vrácených z ročních a dvouletých leasingů, které jsou zatím neprodejné. Díky nim by mohlo dojít k poklesu cen mírně ojetých vozů," říká Knap.

Unikátní záběry z výšky: Tisíce odložených Škodovek bez homologace čeká na letišti v Milovicích | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 19 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy