Textilní společnost Juta má rekordní tržby, zvýšila i zisk

ČTK ČTK
20. 1. 2015 10:40
Největší česká textilka má 14 závodů, z nichž šest je ve Dvoře Králové.
Textilní továrna Juta ve Dvoře Králové nad Labem
Textilní továrna Juta ve Dvoře Králové nad Labem | Foto: Jiří Koťátko

Dvůr Králové nad Labem - Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem za loňský rok vykázala rekordní výsledky. Tržby meziročně vzrostly o téměř 1,5 miliardy na 7,05 miliardy korun. Hrubý zisk podle odhadů stoupl na 650 milionů korun, když v roce 2013 měla firma zisk 108 milionů korun. Informuje o tom server Forbes.cz.

Podle majitele firmy Jiřího Hlavatého se loni například téměř o třetinu zvýšil prodej umělých trávníků, které jsou pokládány na velká fotbalová hřiště v Česku, Německu nebo Saúdské Arábii. Větší zájem byl také o netkané geotextilie používané při stavbách silnic a železnic nebo hydroizolační membrány pod skládky odpadu, retenční nádrže pro dešťovou vodu a na kaskádové čištění odpadních vod.

Firma chce letos investovat zhruba miliardu korun do modernizace výrobních hal a technologií. Investice by Jutě měly umožnit získání trhů v zemích, kam ještě nevyváží. Podnik vyváží zhruba 85 procent své produkce. Největším odbytištěm jsou země západní Evropy. Na podzim Hlavatý uvedl, že Juta vytvoří 200 nových pracovních míst, nyní zaměstnává asi 2100 lidí.

Z plánovaných investic má jít zhruba 700 milionů korun do strojních technologií a 300 milionů korun do stavby skladovacích a výrobních hal. Nejnákladnějším pořizovaným zařízením bude za 150 milionů korun technologie na výrobu netkané textilie pro podstřešní fólie a pro izolační pásy. Juta tuto výrobu umístí do dvorského závodu v lokalitě Žirecká Podstráň.

Společnost má 14 závodů, z nichž šest je ve Dvoře Králové. Mimo Trutnovsko má Juta závody v Olomouci, Přerově, Turnově a ve Višňové u Frýdlantu v Čechách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
Další zprávy