Zlom na trhu, Hewlet Packard končí s výrobou počítačů

LP Fish
19. 8. 2011 9:15
Kvůli nižšímu zisku spadla cena akcií Hewlet Packard a vedení firmy se rozhodlo k radikálnímu kroku
Foto: Hewlett Packard

Rychle se vyvíjející trh tabletů a chytrých telefonů má zřejmě svoji první oběť. Za jednu z největších transformací trhu označila agentura Reuters oznámení firmy Hewlett Packard (HP), že se zbaví své divize vyrábějící veškeré hardwarové zařízení. Stejně tak chce ukončit vývoj svého operačního systému pro mobilní zařízení webOS kvůli nepříliš úspěšnému prodeji jejich TouchPadů, kterých se prodalo podle zdrojů BestBuy jen 10 % z množství dodaného do obchodů.

HP chce naopak investovat velkou částku do vývoje softwaru a chystá nákup britské softwarové firmy Autonomy Corp. za částku okolo 11,7 miliard dolarů.

Tlak akcionářů

Přitom prodeje ostatních HP počítačů nebyly nijak strašné. V druhém čtvrtletí 2011 firma celosvětově prodala 9,7 milionu zařízení. I když tak spadla na druhé místo v žebříčku světově nejúspěšnějších výrobců hardwaru, jejich výsledky rozhodně nelze označit za katastrofu.

Kritická situace na trhu s PC však snížila cenu jejich akcií a firma tak nevidí v tomto směru možnost dalšího rozvoje a hledá budoucí zisky v jiných oblastech. Šéf firmy Leo Apotheker tuto situaci shrnul slovy: "HP je v kritickém bodu své existence a tyto změny jsou zásadní pro dosažení úspěchu, o který všichni stojíme."

Podle analytika Shelby Seyrafiho z agentury FBN Securities zabývající se trhem s cennými papíry chce HP napodobit úspěšnou proměnu, kterou prošla v minulosti firma IBM. "IBM se také zbavili svého PC byznysu a začali se více věnovat softwarové oblasti," řekl Seyrafi a dodal: "Obchod s PC je zpochybňován velice malým růstem v tomto sektoru. Společnosti bez úspěšných tabletů, jako je HP, jsou oběti úspěchu iPadů a tabletů od Applu. Jsou tak velmi náchylné ke ztrátám."

Historický obrat

Pro HP to znamená historický obrat. Tato firma byla založena Billem Hewlettem a Davem Packardem v roce 1939 s investicí 583 dolarů za pronájem garáže a změnila se během několika dekád v byznys ve velikosti 120 miliard dolarů. Apothekerův krok rozdělit podnikání HP a některé divize prodat tak označuje Reuters za velmi odvážný krok. Letos HP očekává zisk mezi 127, 2 - 127,6 miliard dolarů oproti očekávaným 129 - 130 miliardám. Očekávaný zisk z akcie tento vývoj snížil z 4,27 na 3,59 až 3,70 dolarů.

Situaci na trhu shrnul hlavní akcionář firmy Michael Yoshikami: "HP odhadlo, že v oblasti hardwaru už není z hlediska spotřebitelů možný velký růst. Už v něm prostě nejsou peníze. V souladu s plánem jejich generálního ředitele se chtějí více orientovat na oblast služeb a více se orientovat na podnikání."

Snahu nakupovat softwarové firmy komentoval analytik firmy Olivetree Tim Daniels: "Klienti už dnes nemají problém se shromažďováním dat, nedořešená je však jejich strukturalizace. 80 % dat na webu, jako jsou videa, obrázky a emaily, dosud není strukturováno."

Zdá se tedy, že další výrobce hardwaru zmizí na základě tlaku akcionářů a kapitálové trhy tak začínají určovat budoucnost IT byznysu. Oblast hardwaru tak v nejbližších měsících čeká podle všeho velký třesk.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 33 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy