Windows XP stále běží na téměř pětině počítačů v Česku

ČTK ČTK
8. 10. 2014 10:55
Před půl rokem, kdy Microsoft ukončil jeho technickou podporu, systém běžel na 23 procentech PC.
Windows XP
Windows XP | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zastaralý operační systém Windows XP stále používá téměř 17 procent počítačů v České republice. Před půl rokem, kdy Microsoft ukončil jeho technickou podporu, systém běžel na 23 procentech PC. Vyplývá to z údajů Microsoftu a Rankings.cz.

Půl roku od ukončení podpory tak každý šestý Čech, který přistupuje na internet, používá verzi operačního systému, na kterou již nejsou dostupné bezpečnostní aktualizace. Tím vzrůstá riziko nákazy počítače nežádoucím softwarem, jako jsou různé viry nebo programy, které mohou získat přístup k citlivým datům v počítači nebo různým přihlašovacím údajům uživatele.

Podle nových statistik antivirové firmy AVG jsou v globálním měřítku uživatelé Windows XP škodlivým softwarem infikováni o 11 procent více než uživatelé novějších Windows. "To může být vysvětleno ukončením podpory, které poskytlo snadnější cíl tvůrcům škodlivého softwaru a těm, kteří vyhledávají zranitelnosti systému," říká Jiří Kropáč z AVG. Mnoho PC s XP navíc nemá nainstalovány všechny servisní balíčky a bezpečnostní záplaty, což takový systém činí ještě zranitelnějším.

Nejrizikovějšími skupinami jsou pak malé firmy a domácí uživatelé. Útočníci se navíc snaží být co nejdéle skrytí, takže mnoho uživatelů ani netuší, že byl jejich počítač napaden. "V mnoha případech mají uživatelé a malé firmy nedostatečnou znalost existujících hrozeb, podceňují bezpečnostní rizika, nebo nevěnují této oblasti dostatečnou pozornost," dodává manažer divize Windows společnosti Microsoft v České republice Lukáš Křovák.

Nejrozšířenějším operačním systémem v Česku jsou v současnosti Windows 7, které pracují na polovině PC, následují XP a Windows 8 s podílem 12 procent.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy