reklama
 
 

Windows 8 se prodalo 100 milionů, ale zájem klesá

7. 5. 2013
Osmičky se zatím prodávají stejně dobře jako Windows 7. Zájem o ně ale klesá.

Operační systém Windows 8 je na trhu půl roku a Microsoft oznámil, že se mu za tu dobu podařilo prodat už 100 milionů licencí. I když se toto číslo zdá jako poměrně vysoké a podobných výsledků dosáhl za stejnou dobu i systém Windows 7, skutečný úspěch Windows 8 zas tak velký není.

Microsoft totiž "osmičky" několik měsíců prodával za několik stovek ve formě upgradu a očekávalo se, že počet prodaných licencí bude výrazně vyšší. Podle některých analytiků navíc zájem o Windows 8 klesá a hranici 200 milionů prodaných licencí se jim jen tak překonat nepodaří. Windows 7 se přitom toto k tomuto číslu dostaly za méně než rok.

Uživatele od přechodu na Windows 8 odrazuje především nové uživatelské prostředí, které se oproti předešlým verzím systému výrazně změnilo, protože je určeno především pro zařízení s dotykovými displeji a na běžných PC je tak hůře použitelné.

Problém ale není pouze v samotném systému, ale také v tom, s jakým hardwarem se Windows 8 prodávají. Tablety a hybridní notebooky od firem Asus, HP nebo Lenovo totiž zatím příliš netáhnou, protože se podle velké části názorů jedná o zařízení, která se snaží být zároveň PC i tabletem, ale ve výsledku nejsou ani jedním.

To platí především u referenčního tabletu od Microsoftu Surface, který měl být právě ukázkovou kombinací tabletu a PC. Veřejnost ho ale přijmula poměrně chladně a první tablet softwarového giganta z Redmondu si tak zatím našel pouze 900 tisíc zákazníků.

Pomohou Windows Blue? 

Situace se ale ještě může změnit. V letošním roce má na trh dorazit ještě několik nových zařízení od OEM výrobců, kteří se možná už poučili ze svých předchozích chyb a přizpůsobí své tablety a notebooky více požadavkům doby tak, aby byly schopné konkurovat androidím tabletům a iPadům.

Další změnou by měl být příchod první aktualizace pro Windows 8, která zatím nese pracovní označení Windows Blue. Ta by měla systém zrychlit a přizpůsobit i pro menší tablety s úhlopříčkou sedm palců, které jsou v současnosti na vzestupu.

Aktualizace by měla navíc obnovit tlačítko Start, které většině uživatelů ve Windows 8 velmi chybí. Windows Blue bude k dostání ke konci letošního roku. Potvrdila to marketingová šéfka Microsoftu Tami Rellerová na oficiálním blogu systému Windows.

autor: tl | 7. 5. 2013

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama