Windows 10: Microsoft přeskočil devítku a míří i do mobilů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 1. 10. 2014 9:00
Následovník operačního systému Windows 8 od Microsoftu se jmenuje překvapivě Windows 10. Testovací verze bude k dispozici od 1. října.
Windows 10.
Windows 10. | Foto: Microsoft

San Francisco - Nová verze operačního systému Microsoftu se bude jmenovat Windows 10.

Systém by měl být spuštěn příští rok, tři roky po vydání předchozího systému Windows 8, a bude "nejkomplexnější platformou vůbec". Prohlásil to v úterý šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson.

Firma přeskočí verzi 9, aby zdůraznila přiblížení světu zaměřenému na mobilní zařízení a internetové služby.

Microsoft od 1. října nabídne ke stažení testovací verzi nových Windows, kterou bude aktualizovat i díky aplikaci pro odesílání názorů a zkušeností do Microsoftu. Testovací verzi v této fázi doporučuje Microsoft instalovat pouze zkušeným uživatelům a na záložní počítač, nikoliv na hlavní pracovní stroj.

Podívejte se, co nabídnou od 1. října Windows 10.
Podívejte se, co nabídnou od 1. října Windows 10. | Video: Microsoft

Nová verze vlajkového produktu Microsoftu, který stále běží v drtivé většině osobních počítačů na světě, cílí hlavně na lukrativní firemní trh, který obecně ignoroval Windows 8.

Systém Windows 8, který firma před rokem aktualizovala na Windows 8.1, se zatím příliš nerozšířil. Po celém světě jej podle údajů společnosti Net Applications využívá jen asi 12,5 procenta osobních počítačů, zatímco předchozí Windows 7 jsou nainstalovány na více než polovině počítačů.

Budou snadno pochopitelné, slibuje Microsoft

Program nových Windows je dlouhou dobu znám pod interním názvem Treshold (práh). Myerson dodal, že Windows 10 budou vůbec největší podnikovou platformou Microsoftu a znamenají pro společnost nový typ systému. Jeho název má představovat skok.

Microsoft slíbil, že Windows 10 budou pro uživatele snadno pochopitelné, a to bez ohledu na to, jakou verzi Windows nyní používají. Například nabídka "start" u Windows 10 bude stejná jako u Windows 7. Místo ikon budou dlaždice, které se objevily ve Windows 8. Microsoft se však nevzdává své snahy překlenout propast mezi počítači a mobilními zařízeními a nové Windows budou mít funkce dotykové obrazovky.

Windows 10 Start
Windows 10 Start | Foto: Microsoft


Microsoft dělá technický náhled verze, který bude k dispozici pro vybrané uživatele od středy. Na začátku příštího roku plánuje odhalit detaily o funkcích pro zákazníky a oficiální spuštění by mohlo být připraveno v polovině příštího roku.

Nutně potřebují uspět

Analytici považují úspěch nových Windows za rozhodující pro Microsoft a jeho nového generálního ředitele, kterým je od února Satya Nadella. Ten musí prokázat, že Microsoft může proniknout i do mobilního zařízení, aniž by obětoval tradiční zkušenosti z osobních počítačů.

Windows 10 mají také pracovat na různých přístrojích, od telefonů po herní konzole. V současnosti má Microsoft tři hlavní systémy - Windows 8 pro tradiční počítače a tablety, Windows Phone 8 pro mobilní telefony a Xbox pro jeho herní konzole. Díky sjednocení systémů budou vývojáři softwaru moci snadněji vytvářet aplikace pro různé přístroje.

Vrací se nabídka Start

Nynější systém Windows 8 vyvolal mezi uživateli vlnu nespokojenosti. Měl být ambiciózním pokusem o přepracování Windows s ohledem na potřeby uživatelů tabletů, což však odradilo a zmátlo tradiční jádro zákazníků, kteří používají myš a klávesnici. Symbolem nespokojenosti mezi zákazníky se stala vlna požadavků za navrácení tlačítka "start" do základní nabídky.

"Microsoft nenabídne na všech zařízeních stejné uživatelské prostředí. Dlaždice v určité podobě zůstanou, budou fungovat na mobilních zařízeních, desktop bude vyhrazený pouze zařízením s větší obrazovkou. Ve výsledku Windows 10 budou na osobních počítačích ze všeho nejvíce připomínat Windows 7 díky návratu tradiční nabídky Start (s možností připnout velké dlaždice aplikací)," píše Otakar Schön na webu iHned.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy