Web se změní: EU chce pro uživatele právo být vymazán

Reuters ČTK David Slížek, Reuters, ČTK
25. 1. 2012 15:30
Nová pravidla mohou změnit podobu internetu v Evropě k nepoznání
Foto: Reuters

Bude internet v Evropě jiný než například v USA? Dostane se zdejším uživatelům větší ochrany za cenu, že některé služby nebudou fungovat tak, jak jsou dnes zvyklí?

Podobné otázky vyvolává snaha Evropské unie stanovit nová pravidla pro ochranu uživatelských dat na internetu. Legislativa může změnit současnou podobu internetu v Evropě k nepoznání.

Právo být zapomenut

Nová pravidla, která by měla platit ve všech 27 zemích EU, navrhla eurokomisařka Viviane Redingová. Mají nahradit nevyhovující předpisy, které vznikly před 17 lety a dnes jsou zastaralé.

Zákony dávají uživatelům více práv. Jedním z nejzmiňovanějších je třeba tzv. "právo být zapomenut". Internetové firmy by na jeho základě musely vymazat osobní data či fotografie těch uživatelů, kteří to budou požadovat.

Za porušení pravidel by firmám podle představ komise hrozily sankce do výše milionu eur nebo až dvou procent jejich ročního obratu.

"Ochrana osobních dat je základním právem všech Evropanů, avšak občané často necítí, že mají plnou kontrolu nad svými osobními daty," řekla eurokomisařka Viviane Redingová, která návrh předložila.

Facebook varuje

Nová pravidla se internetovým firmám moc nelíbí. Není divu - možnost "být zapomenut" se přímo střetává s obchodními zájmy společností jako je Facebook či Google, které mají na sběru a reklamním zpeněžení osobních dat postavené své obchodní modely.

Upozorňují ale také na technické souvislosti. Jakmile se například fotografie jednou objeví na internetu, je velmi těžké vypátrat a smazat všechny její kopie z různých serverů či jejich vyrovnávacích pamětí (cache).

Facebook zase varuje, že příliš přísná pravidla by mohla vést k omezení aktivit firmy v Evropě. Podle výkonné ředitelky firmy Sheryl Sandbergové v USA využívá tuto sociální síť k podpoře prodeje na 9 milionů firem. "Mluvíme tu o vážných záležitostech. Mluvíme o růstu a o pracovních místech," varovala.

Ohlášení krádeže

Legislativa se bude v průběhu schvalování určitě měnit. Už teď z návrhu vypadla například zodpovědnost firem za úplné odstranění všech digitálních stop uživatele z internetu. Nebudou k tomu nuceny, pokud se ukáže, že data bez jejich vědomí zkopíroval někdo další.

Povinnost vymazat na požádání data se také nebude týkat blogerů, pokud svou stránku provozují sami.

K dalším navrhovaným pravidlům patří také povinnost firem informovat uživatele o případném narušení bezpečnosti jejich dat do 24 hodin. Kritici upozorňují, že to může vést ke zbytečným falešným poplachům, které naruší důvěru uživatelů.

"Nešokuje vás, že to firmy už dávno samy nedělají? Data se ztratí nebo je někdo ukradne a ti, kteří byli okradeni, se o tom často ani nedozví," reaguje Redingová. "Není vlastně příšerné, že to musíme upravovat zákonem?"

Promeškaná šance?

Eurokomisařka Viviane Redingová argumentuje také tím, že nová celounijní pravidla povedou ke snížení administrativní zátěže internetových firem, které by měly ročně uspořit 2,3 miliardy eur. Zároveň ale mají mít větší odpovědnost.

Podle kritiků naopak nová pravidla podnikatele naopak zbytečně zatíží.

Agentura Reuters cituje Mark Watts z právnické firmy Bristows: "Zdá se, že se soustředí na potírání zla pocházejícícho od velkých amerických společností, ale vůbec nemyslí na menší evropské firmy," říká. "Je to promeškaná šance, jak navrhnout legislativu, která odpovídá realitě dnešní informační společnosti."

Než nová pravidla případně začnou platit, čeká je dlouhá cesta. Nejdřív je musí schválit Evropský parlament a Rada EU, ve které sedí zástupci všech zemí "sedmadvacítky". A po schválení by podle plánů komise měla běžet ještě dvouletá lhůta, než budou nová pravidla povinná.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 12 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 28 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy