Vzdejte se svých práv, žádá Sony své zákazníky

Jan Kovalík
19. 9. 2011 15:10
Po hackerských útocích, během nichž společnost Sony nedokázala uchránit data sto milionů svých zákazníků, přišla firma s řešením. Žádá po zákaznících vzdát se práva firmu kolektivně žalovat

Letošní patálie elektronického giganta Sony začínají připomínat tragikomedii. Od počátku roku se na tuto firmu snáší jeden problém za druhým. Od ničivého zemětřesení, přes masivní hackerské útoky, tsunami žalob nespokojených zákazníků až po volání akcionářů po změně vedení. Od hackerských útoků z letošního dubna klesla cena akcií firmy o 45 procent.

Znatelně poškozené jméno společnosti se ale jejímu vedení zoufale nedaří napravit. Naopak, reakce managementu na vzniklé problémy firmu v očích zákazníků ještě více poškozují.

Vyloupení odemčeného bytu

Poslední epizoda seriálu Sony versus svět se týká herní sítě Playstation Network (PSN), pomocí které spolu majitelé konzolí Playstation 3 po celém světě mohou hrát a nakupovat videohry, filmy nebo spolu jen navzájem komunikovat. Na jaře tohoto roku podlehla PSN masivnímu hackerskému útoku, jehož výsledkem byla ztráta osobních dat 77 milionů jejích uživatelů a výpadek sítě na čtyřicet dní.

Při vyšetřování incidentu vyšlo najevo, že pro ochranu cenných dat svých zákazníků firma vynakládala velmi málo úsilí. Osobní data, včetně informací o kreditních kartách, firma velmi primitivně nebo vůbec nešifrovala a odborníci na internetovou bezpečnost přirovnávali útoky na PSN k vykradení odemčeného bytu.

Společnost Sony se nejprve snažila odpovědnost za hackerské útoky svalit na známý hackerský kolektiv Anonymous, který se ovšem od akce distancoval a vyšetřování nikdy neprokázalo spojitost mezi Anonymous a útokem na Sony.

Sto milionů zkompromitovaných účtů

Následně se neznámým hackerům podařilo nabourat do dalších firemních sítí Sony. Ze sítě Sony Online Entertainment se hackerům podařilo ukrást 25 milionů uživatelských účtů, z kanadské sítě Sony Ericsson bylo zcizeno dva tisíce osobních účtů a v rámci řecké Sony Music Entertainment zmizela osobní data 8500 zákazníků. 

Zamezit problémům s hackingem má od září nový víceprezident firmy a šéf oddělení informatiky Philips Reitinger, který dříve působil v americké administrativě jako náměstak ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Reitinger má v Sony jasně daný úkol - zajistit, aby se podobná ostuda jako letos už nikdy neopakovala.

Hrajte dál, ale nežalujte nás

Jako první příspěvek k napravení zničené důvěry zákazníků ovšem firma přichází s poněkud zvláštním řešením. Od minulého týdne se každému z uživatelů PSN, který se do sítě hodlá připojit, aby jí mohl používat, zobrazí aktualizace podmínek používání.

Pokud uživatel automaticky odsouhlasí text na obrazovce, jak je většina zvyklá, vzdává se tím nároku firmu kolektivně žalovat kvůli problémům, jako byly například dubnové útoky. Jinými slovy teď Sony po zákaznících, kteří si koupili jejich výrobek a služby s ním spojené, aby se laskavě vzdali svého práva firmu žalovat, když znovu neuchrání jejich osobní údaje. Pokud uživatel dodatek neodsouhlasí, ztrácí možnost síť PSN využívat.

Ti, kteří si dodatek přečtou a zarazí se, mají možnost vyžádat si od Sony výjimku, aby se na ně dodatek nevztahoval. K tomu je ovšem nutné poslat do centrály Sony USA v Los Angeles poštou dopis s písemnou žádostí. "Tedy věc, kterou mnozí uživatelé nedělali již léta, pokud někdy," podotýká trefně server The Register. Na oprášení "dřevních způsobů" komunikace mají uživatelé třicet dní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy