Videohry budeme hrát bez počítače a možná i zadarmo

Jan Kovalík
11. 1. 2012 8:00
Jak bude vypadat hraní budoucnosti? Bude všudypřítomné a propojené
Foto: Aktuálně.cz, Rovio.cz

Na hraní videoher nebudeme v budoucnu potřebovat výkonný počítač nebo moderní konzoli. Hru rozehrajeme v prohlížeči v televizoru a pak v ní budeme plynule pokračovat třeba na mobilním telefonu, nebo tabletu. A co víc - třeba za ni ani nebudeme platit.

Budoucnost počítačového hraní probírali na veletrhu CES 2012 v Las Vegas vývojáři her, tvůrci platforem, majitelé televizních sítí i zástupci reklamní branže v panelu nazvaném Social gaming, Apps and Game networks.

Stejná hra v televizi i v mobilu

"U her jsme byli zvyklí na jednu velikost obrazovky. Definovala ji velikost naší televize. To už neplatí, lidé chtějí hrát své oblíbené hry na všech zařízeních, která zrovna mají u sebe. Od mobilního telefonu po obří televizi ve svém obýváku," zahájil diskusi prezident vývojového studia Daglow Entertainment Don Daglow.

Podle jeho vize se digitální zábava musí přizpůsobit všem různým přístrojům, které lidé používají.

Příběh hry, kterou uživatel hraje na domácí konzoli, pokračuje na jeho telefonu, když čeká na autobus. Nikoliv tak, že se obraz hry zmenší na miniaturní obrazovku telefonu. Smartphone nebo tablet budou místem pro doplňkové mise, během kterých bude hráč vylepšovat svůj charakter z hlavní platformy.

Herní panel na CES 2012
Herní panel na CES 2012 | Foto: Jan Kovalík

Televize hrou

Zábavní obsah by podle expertů měl být univerzální a neměl by být omezován ani velkými platformami jako iOS nebo Android. "Zákazníci nemají důvod čekat na hru nebo aplikaci, která existuje na Androidu, ale ještě není na iOS," řekl Daglow. Herním zařízením se velmi rychle stává i samotná televize připojená k internetu.

Jason Henderson z Verizon FiOS TV věří, že se hrou může stát i samotné sledování televizního programu. Moderní televizory jsou online a snadno mohou obsahovat i sociální funkce, které známe z internetu.

Diváci tak budou moci v reálném čase hodnotit a sdílet obsah. A pokud vaši přátelé budou sledovat film nebo seriál, uvidí to jejich přátelé, kteří se mohou přidat, nebo si na základě jejich hodnocení pořad uložit a zhlédnout později.

Moderní televizory jsou připojené k internetu - Google TV od LG.
Moderní televizory jsou připojené k internetu - Google TV od LG. | Foto: LG

Výkonný počítač netřeba

Nejmenší důraz na zařízení, která člověk k hraní používá, kladl Christopher Donague ze společnosti OnLive, která je průkopníkem cloudového přístupu k digitální zábavě. Hry na PS3, Xbox 360 nebo PC svým zákazníkům zprostředkovává prostřednictvím internetového prohlížeče.

Uživatelé tak nemusí kupovat výkonný počítač, či konzoli. I ty nejnovější tituly mohou hrát na obyčejném laptopu, tabletu, nebo postarším PC či Macu. Jediné, na čem záleží, je připojení k internetu, které ale nemusí být ani nijak zvláště rychlé.

"Nezajímá mě, kolik gigabajtů paměti bude mít nový PlayStation a jakou grafiku zvládne nový Xbox, zajímá mě obsah. Konkrétní hra, jestli je dobrá, nebo ne, o zbytek se postará cloud," říká Donahue, jehož firma svým herním streamem pokrývá celé USA a z části i Evropu.

Hraní podle OnLive: hry běží na výkonných serverech OnLive a hráči se přehrává jen na výkon počítače nebo konzole nenáročné video.
Hraní podle OnLive: hry běží na výkonných serverech OnLive a hráči se přehrává jen na výkon počítače nebo konzole nenáročné video. | Foto: OnLive

Základní hra zdarma

Debatu o nových technologických možnostech vraceli zpátky na zem zástupci vydavatelů a marketérů, kteří řeší finanční stránku popisované virtuální fabriky na zábavu.

"Je jasné, že zákazníci chtějí zábavu na všech platformách, ale je také zřejmé, že pro každou z těchto platforem tuto zábavu musí někdo vyprodukovat, což stojí peníze," uvedl Matt Story, prezident marketingové firmy Denuo.

Sám ale optimisticky mluvil o nových metodách zpeněžování digitálního obsahu, které se pomalu rozvíjejí. Jde především o předplatitelský model freemium, kdy zákazník dostane základní hru zdarma, a pokud je spokojen a chce postupovat dál, platí za části a pokračování, o které má zájem.

Neplatit nic

Další z modelů, které se podle Storyho začínají rychle rozvíjet, jsou mikrotransakce, kdy hráči za minimální sumy dokupují například virtuální objekty, které využijí ve virtuálním světě.

Dobře fungují i hry podporované reklamou: "Speciálně na mobilních platformách funguje skvěle. Existuje zkrátka obrovská skupina uživatelů, kteří jsou rozhodnuti za aplikace nezaplatit nic, v ten moment výborně fungují sponzorované aplikace," uvedl Story.

Jako příklad mu posloužila legenda mobilního hraní Angry Birds. "Podle mých informací vydělali autoři Angry Birds víc peněz na verzi pro Android s reklamou než na celém iOS, kde byla hra placená."

V následujících dnech přinese Datarama rozhovor s ředitelem pro vztahy s vývojáři Christopherem Donahuem z OnLive o přechodu her z herních konzolí a počítačů do Cloudu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy