Video: Roj létajících robotů hraje Jamese Bonda

LP Fish
6. 3. 2012 9:45
Experimentální roboti z pensylvánské technické univerzity umí nejen létat, ale pomocí modifikovaných nástrojů a senzorů také zahrát melodii ze slavné série o super špiónovi Jamesi Bondovi.
Roboti hrají Jamese Bonda
Roboti hrají Jamese Bonda | Foto: University of Pensylvania

Studovat v laboratoři GRASP (General Robotics, Automation, Sensing and Perception) na univerzitě v Pensylvánii může být velká zábava.

Nadmíru atraktivním způsobem se tady totiž zkoumají a vyvíjí robotické systémy. Nejnovějším kouskem této laboratoře jsou "hudebně nadaní" létající roboti.

Jako hejno ptáků

Jejich tvůrci Daniel Mellinger a Alex Kušlejev je naprogramovali tak, aby za pomocí několika modifikovaných nástrojů a dalších doplňků, zahráli ústřední melodii ze série o neodolatelném a neporazitelném agentu Jejího Veličenstva Jamesi Bondovi.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skupina robotů si cestu prostorem nachází díky infračerveným kamerám a světlům. Programátoři vložili do řídícího počítače seznam bodů, do kterých se každý robot musí v určitý okamžik dostat. Jak se na místo dostat co nejlefektivněji a jak se vyhnout srážce s ostatními členy skupiny, už je na robotech.

Výzkumníci se tak snaží napodobit chování ptáků či ryb putujících v hejnu. Roje miniaturních robotů by se daly v budoucnu využít například k průzkumu terénu - nebo dalším úkolům.

Video, které zachycuje létající roboty v akci, odprezentoval člen týmu Vijay Kumar na konferenci TED 2012 v kalifornském Long Beach.

Robotičtí hokejisti

Cíle výzkumu 70 studentů a doktorantů GRASP často spočívají především v propagaci robotiky a zlepšování mediálního obrazu tohoto odvětví.

Od roku 2007 tak provozují například First Lego League - program který se pro robotiku snaží nadchnout děti od 9 - 14 let.

Letos v lednu se 500 studentů mohlo zúčastnit první soutěže, kde si mohli s vlastnoručně sestrojenými roboty ověřit, jak daleko jsou ve svých vizích oni, či jejich kamarádi.

Další atrakcí university jsou například už od roku 2010 pravidelně pořádané turnaje robotů v hokeji.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy