Video: Roj létajících robotů hraje Jamese Bonda

LP Fish
6. 3. 2012 9:45
Experimentální roboti z pensylvánské technické univerzity umí nejen létat, ale pomocí modifikovaných nástrojů a senzorů také zahrát melodii ze slavné série o super špiónovi Jamesi Bondovi.
Roboti hrají Jamese Bonda
Roboti hrají Jamese Bonda | Foto: University of Pensylvania

Studovat v laboratoři GRASP (General Robotics, Automation, Sensing and Perception) na univerzitě v Pensylvánii může být velká zábava.

Nadmíru atraktivním způsobem se tady totiž zkoumají a vyvíjí robotické systémy. Nejnovějším kouskem této laboratoře jsou "hudebně nadaní" létající roboti.

Jako hejno ptáků

Jejich tvůrci Daniel Mellinger a Alex Kušlejev je naprogramovali tak, aby za pomocí několika modifikovaných nástrojů a dalších doplňků, zahráli ústřední melodii ze série o neodolatelném a neporazitelném agentu Jejího Veličenstva Jamesi Bondovi.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Skupina robotů si cestu prostorem nachází díky infračerveným kamerám a světlům. Programátoři vložili do řídícího počítače seznam bodů, do kterých se každý robot musí v určitý okamžik dostat. Jak se na místo dostat co nejlefektivněji a jak se vyhnout srážce s ostatními členy skupiny, už je na robotech.

Výzkumníci se tak snaží napodobit chování ptáků či ryb putujících v hejnu. Roje miniaturních robotů by se daly v budoucnu využít například k průzkumu terénu - nebo dalším úkolům.

Video, které zachycuje létající roboty v akci, odprezentoval člen týmu Vijay Kumar na konferenci TED 2012 v kalifornském Long Beach.

Robotičtí hokejisti

Cíle výzkumu 70 studentů a doktorantů GRASP často spočívají především v propagaci robotiky a zlepšování mediálního obrazu tohoto odvětví.

Od roku 2007 tak provozují například First Lego League - program který se pro robotiku snaží nadchnout děti od 9 - 14 let.

Letos v lednu se 500 studentů mohlo zúčastnit první soutěže, kde si mohli s vlastnoručně sestrojenými roboty ověřit, jak daleko jsou ve svých vizích oni, či jejich kamarádi.

Další atrakcí university jsou například už od roku 2010 pravidelně pořádané turnaje robotů v hokeji.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy