USA chtějí soudit internetové piráty celého světa

Jan Kovalík
4. 7. 2011 14:30
Šíříte-li na internetu materiál, chráněný autorským zákonem, můžete skončit před soudem v USA
Foto: ISIFA

Richardu O'Dwyerovi je 23 let a studuje výpočetní techniku na Sheffieldské univerzitě v Británii. Letošní prázdniny si ale moc neužije. Čelí totiž žádosti o vydání k americkému soudu, u kterého mu hrozí odsouzení za pirátství. S Amerikou má přitom společnou pouze mateřštinu.

O'Dwyer, o jehož příběhu informoval britský Guardian, je jedním z provozovatelů webových stránek, které podle názoru americké imigrační a celní agentury (ICE) porušují americký autorský zákon, a kteří v současnosti čelí vydání do USA.

Klíčová doména

Letenku do USA "zdarma" tak mohou dostat i občané suveréních států, kde se jejich aktivity vůbec se zákonem nekryjí, jejich servery nejsou na území USA a nemají s Amerikou nic společného.

Vydávání cizinců, podezřelých z pirátství americkým soudům opírá ICE o jeden jediný důvod, který se jmenuje Verisign. Je to internetová firma, spravující doménový systém s koncovkami .com a .net., se sídlem v americké Virginii.

Pokud má podezřelý web jednu z těchto koncovek a šíří chráněný materiál, je to pro ICE důvod k uzavření webu a obvinění provozovatele. Ačkoliv jsou tyto adresy vnímány jako globální, fakt, že jejich domény jsou spravovány firmou z USA je pro ICE dostatečný důvod k zásahu.

Web přitom nemusí přímo nabízet stažení nebo streamování chráněného obsahu, stačí když bude na takové webové stránky odkazovat. To samo o sobě není v řadě evropských zemí, včetně Česka, považováno za protiprávní.

V našich sítích

Jak píše Guardian, v Británii se poslední podobný případ, kdy server TV-Links nabízel odkazy na televizní pořady, řešil minulý rok. Soudce provozovatele serveru zprostil viny. Podobný web, TVShack.net, doma provozoval i O'Dwyer.

ICE se na zahraniční provozovatele webů začala zaměřovat minulý rok v rámci akce In Our Sites (V našich sítích), která má zacíleno na pourušování autorských zákonů. V rámci této operace již ICE zavřela 125 webů.

Kvůli stejné věci v současnosti probíhá soudní spor mezi španělskou firmou Puerto 80, která provozovala stream sportovních přenosů, a které v boji proti ICE pomáhá nadace Electronic Frontier Foundation (EFF). Podle právníků EFF porušuje ICE v podobných případech první dodatek ústavy o svobodě projevu.

Dám vám příklad

Zástupci ICE mají jasno: "Dám vám příklad. Spousta drog je dealována za pomoci prostředníka - velmi zřídka dáváte peníze stejné osobě, od které dostanete drogu. Myslím, že otázka zní - je někdo z těchto lidí méně viný," sdělil zástupce ředitele ICE Erik Barnett Guardianu.

Jestli se dá tato logika aplikovat na občany cizích států, které nemají s USA ani americkými majiteli autorských práv nic společného, rozhodne soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy