Twitter poprvé zablokoval účet, přišli o něj neonacisté

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 10. 2012 15:42
Skupina "za lepší Hannover" je první, které americká firma zablokovala účet
Pravicová skupina ztratila přístup k německému publiku, v Česku si ale její posty lze normálně číst
Pravicová skupina ztratila přístup k německému publiku, v Česku si ale její posty lze normálně číst | Foto: Tereza Holanová

Berlín - Twitter zablokoval neonacistický účet. Skupina, které patří, se tak stala vůbec prvním uživatelem, kterému provozovatel této mikroblogovací sociální sítě znemožnil veřejně publikovat.

Jak ovšem upozorňuje BBC, omezený přístup má uživatel pouze v Německu. Ve zbytku světa může své názory dál volně šířit.

Místní administrátoři tak učinili na žádost německé policie, podle které autoři patří do kriminální organizace.

Skupina psala o věku teroru

Účet @hannoverticker patří zhruba dvacetičlenné severoněmecké skupině Besseres Hannover (Lepší Hannover), která měla v místních školách šířit rasisticky zaměřené materiály. Německý ministr sociálních věcí Aygul Ozkan, který je tureckého původu, podle agentury AFP obdržel odkaz na výhružné video.

"Znič to, co ničí tebe!" zní jeden z postů sdružení, které se ve svém profilu prezentuje jako Národní informační portál Hannoveru.

Dále tu český čtenář najde například: "Věk teroru - věk Izraele" nebo "Němcem je a zůstane ten, kdo má německé předky, ne lidi, které sem lákají peníze…"

K četným tweetům, které extremistická skupina na svém profilu sdílí, patří hlavně sociálně orientované výkřiky.

Například: "Proč bohatí bohatnou a chudí chudnou…!", "Pracovat až do smrti. Osm set tisíc důchodců se svou penzí nevystačí" nebo "Braňte se! Je to na nás, abychom narušili tuto strnulost!"

Přímo zástupci Twitteru zdůraznili, že ochranu svobody slova mají na prvním místě. K cenzuře se uchylují pouze tehdy, pokud dojde v některé zemi k narušení místního práva.

Pravidla pro kontrolu jednotlivých příspěvků představil Twitter teprve letos v lednu, doposud ovšem společnost nikomu účet nezablokovala.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy