Twitter bude závadné tweety mazat jen lokálně

LP Fish
30. 1. 2012 16:10
Twitter bude geograficky blokovat tweety, u kterých někdo nahlásí závadný obsah. Celkově se tak cenzura zmenší, a bude jasné, kdo svoje obyvatelstvo cenzuruje.

Od zahájení funkčnosti amerického zákona DMCA (Digital Millenium Copyright Act) dostal Twitter 4411 žádostí o stažení určitého tweetu, v průměru jde o deset denně.

Twitter je na základě těchto žádostí povinen likvidovat mimo jiné tweety, které odkazují na nelegální obsah a poškozují tak autorská práva. Ty tvoří podle Twitteru většinu žádostí.

Lokální cenzura

Jejich seznam i s důvodem, proč byly staženy, si můžete přečíst na stránce Chilling Effects, kterou provozuje aktivistická organizace Electronic Frontier Foundation (EFF). Ta se staví za ochranu soukromí a anonymity na webu.

Vymazané tweety přestávaly do nedávna existovat pro všechny uživatele.

Twitter však teď oznámil, že mění svou bezpečnostní politiku a bude tweety podle žádostí cenzurovat lokálně.

Přístupný zbytku světa

Tato změna znamená, že vymazené tweety nebudou vidět jen v zemích, jejichž zákony podle žádosti porušují.

"Porosteme-li i nadále v mezinárodním měřítku, budeme vstupovat do zemí s odlišnými názory na svobodu projevu," napsal Twitter serveru Ars Technica.

"Až do nynějška bylo jedinou možností jak vyhovět těmto zemím, odstranění obsahu pro celý svět. Dnes jsme schopní tento obsah zadržet před uživateli dané země a zároveň je udržet přístupné zbytku světa."

Chytrý si cestu najde

Řada aktivistů se obává, že tento přístup Twitteru bude nahrávat represivním režimům, které své žádosti směřují proti odkazům, souvisejících s politickými tématy.

"Vyzkoušeli jsme si to se SOPA a teď je čas protestovat proti cenzuře Twitteru," tweetují například Anonymous.

Ředitelka EFF Cindy Cohn si však myslí, že se celosvětová cenzura díky kroku Twitteru zmenší. "Myslím, že by se správným terčem hněvu teď měly stát spíš země, které své obyvatele cenzurují," řekla pro Ars Technica.

I v zemích, kde bude Twitter praktikovat vládní cenzuru, každopádně půjde opatření obejít, například pomocí anonymních sítí typu Tor.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy