Tržby ze streamingu rostou, lidé už hudbu jen nestahují

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 8. 2012 9:44
Největší podíl má nadále prodej hudebních nosičů, za tři roky se to ale má změnit

Londýn - Posluchači hudby dávají stále více přednost dostupnosti nahrávky před tím, že ji budou vlastnit. Streamování hudby, tedy poslech na internetu, roste nejrychleji v hudebním průmyslu.

Meziročně by se celosvětové tržby v tomto odvětví měly letos zvýšit o čtyřicet procent na 696 milionů liber (22,2 miliardy Kč). U známé švédské streamovací služby Spotify se jednalo dokonce o 79procentní nárůst.

Ukázala to nová studie společnosti Strategy Analytics.

Jak vyplývá z definice streamingu (neboli sdílení), provozovatelé těchto služeb nevydělávají přímo na prodejích hudby. Hlavním zdrojem příjmů je reklama, která se na stránkách zobrazuje.

Prodej nosičů klesá

Majitelé serverů, na kterých lze muziku hned spustit, aniž by ji bylo nutné stahovat, si tak letos přilepší mnohem více, než Amazon, iTunes nebo 7Digital, které nabízejí stažení MP3 za peníze. U těchto podnikatelů se počítá s nárůstem o 8,5 procenta, uvádí server BBC.

Jak ale připomíná stránka Digital Trends, za staženou hudbu zákazníci stále utratí přibližně 3,9 miliardy dolarů (79,1 mld. Kč) ročně, zatímco u sdílení činí tržby pouze 1,1 miliardy dolarů (22,3 miliardy Kč).

Na souhrnných tržbách se v hudebním průmyslu stále ještě nejvíce podílí prodej hudebních nosičů, které ukrajují 61 procent z celého koláče. Meziročně však zaznamenaly pokles o 12 procent, na britském trhu pak až o 30 procent.

Zhoršování by mělo podle Strategy Analytics pokračovat i v následujících letech.

Jak autoři výzkumu očekávají, v roce 2015 digitální nabídka hudby (sem kromě streamingu a stanování řadíme i nákupy přes mobilní telefony) předstihne prodej CD co do tržeb. V současné době už tento trend platí například pro Švédsko, Jižní Koreu nebo Spojené státy americké.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy