Tři Anonymous zatkla policie, viní je z útoku na Sony

ČTK ČTK
10. 6. 2011 21:30
Všichni zadržení jsou podle policie Španělé, věkem třicátníci
Foto: Anonymous

Madrid - Španělská policie zadržela tři podezřelé členy hackerské organizace, která si říká Anonymous.

Ta je podle policie zodpovědná za útok na počítačový systém společnosti Sony a za průnik do počítačových sítí několika vlád, firem a bank.

Policie uvedla, že všichni zadržení jsou Španělé, věkem třicátníci. Jeden z nich prý pracoval pro obchodní loďstvo. K dalšímu zatýkání může podle policie ještě dojít.

Podezřelí byli zadrženi ve španělských provinciích Almería, Barcelona a Alicante. Policie je viní z koordinovaných počítačových útoků, které vedli ze serveru umístěného v jednom domě v Gijonu na severu země.

Policie tvrdí, že takzvaní hacktivisté, neboli hackeři-aktivisté, mají prsty i v nedávném útoku proti Sony. Kvůli útoku hackerů byla firma nucena v dubnu odpojit svou globální herní síť PlayStation.

Tisíce simultánních útoků

Hackeři podle policie útočili i na španělské banky BBVA a Bankia, jejich útoku prý neunikla ani italská energetická skupina Enel. Pronikli ale i do počítačových systémů vlád Egypta, Alžírska, Libye, Íránu, Chile a Nového Zélandu.

Anonymous je volně koordinovaná skupina, jejíž členové se ukazují v maskách.

"Fungují v nezávislých buňkách a pomocí infikovaných počítačů po celém světě provádějí tisíce simultánních útoků. Proto je také Severoatlantická aliance považuje za hrozbu. Oni jsou schopni vyřadit z činnosti administrativní strukturu celého státu," uvedla policie ve zprávě, z které cituje agentura Reuters.

Španělé příslušníky organizace Anonymous zadrželi vůbec poprvé. Už proti nim ale zakročily úřady ve Spojených státech a Velké Británii.

Pomsta za WikiLeaks

Sony v dubnu šokovala uživatele herní sítě PlayStation sdělením, že její síť napadli hackeři a dostali se mimo jné k osobním údajům klientů, včetně čísel kreditních karet. Kompromitováno bylo zhruba 77 milionů účtů. Krátce nato firma uvedla, že napadeny byly rovněž servery její divize Sony Online Entertainment, kde se hackeři dostali k asi 25 milionům účtů.

Herní síť PlayStation byla odstavena zhruba měsíc. Když ji ale firma zprovoznila, objevil se další problém s hackery. Ti napadli některé webové stránky společnosti Sony Pictures Entertainment.

K útoku se pak přihlásila skupina hackerů, která si říká LulzSec. Dostala se k osobním údajům zhruba jednoho milionu lidí, kteří se na webu zaregistrovali. Útočníci zjistili uživatelská hesla, data narození, jména, adresy, e-maily i telefonní čísla a zjištěné údaje pak vystavili na internetu.

Členové skupiny Anonymous sami sebe popisují jako bojovníky za svobodu internetu. Postavili se například i za kontroverzní server WikiLeaks, který zveřejňuje utajované diplomatické depeše.

Hackeři z této organizace proto napadli třeba i webové stránky firem, které pomohly znemožnit server WikiLeaks financovat. Teď si členové Anonymous vyhlédli web turecké vlády, a to na protest proti její snaze cenzurovat internet. Dnes vyzvali právě i k útoku na Španělsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy