TouchTable nahradí počítačovou myš ukazováčkem a palcem

Jan Kovalík
16. 11. 2011 18:40
Představujeme další projekt soutěže MOJE KONZOLE - TouchTable, který umožní ovládat počítač rukou namísto běžné počítačové myši
Foto: Pavel Jetenský

Představujeme projekty, které se 30. listopadu utkají v soutěži MOJE KONZOLE. O vítězi klání v upravování herních ovladačů můžete rozhodnout i vy - stačí, když se zúčastníte finálového večera v pražském hackerspace brmlab!

Na zápěstí Pavla Jetenského se podepsaly roky programování a neustálé práce s myší a klávesnicí. Roky strávené u počítače společně se zvyšující se bolestí ruky ho přivedly na nápad, zbavit se myši při ovládání počítače úplně.

Jeho projekt TouchTable využívá senzoru Kinect k mapování povrchu pracovního stolu, na kterém ruka přebírá funkci vstupního zařízení. Poklepání ukazováčkem slouží jako kliknutí, v kombinaci s pohybem palce pak "rightclick".

Hloubkový senzor Kinectu dokáže rozeznat jednotlivé prsty ruky, takže nejběžnější úkony myší budou do budoucna moci doplnit další gesta a pohyby.

Prstem po mapě

"Rozhraní zároveň patří mezi multi-touch systémy - můžeme zkombinovat informaci ze všech dvaceti prstů najednou," popisuje Jetenský.

"Představme si třeba aplikaci pro prohlížení map. Jezdíme-li levým ukazováčkem po stole, posouváme mapu. Pokud budeme hýbat po stole oběma ukazováčky, mapa se bude zároveň natáčet a zoomovat (stejně jako u jiných multi-touch zařízení). Pokud však rozevřeme levý ukazováček a palec (gesto pro měření), pravou rukou budeme kreslit na mapě trasu a měřit tak vzdálenosti."

Doktorand informatiky z Univerzity Pardubice by do budoucna chtěl svůj projekt rozšířit a vytvořit z něj 3D vstupní zařízení, které bude možné použít v situacích, kde například kvůli hygieně nebo špíně není možné používat myš.

Projekt vznikl v prostředí OpenNI s ovladači PrimeSense.

Podívejte se na video, jak TouchTable funguje:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie v Kazachstánu zatkla 100 lidí na protivládním protestu

Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty policie zatkla 100 lidí. Demonstraci svolali oponenti vlády. Protestů začalo přibývat od loňské rezignace tehdejšího prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který byl u moci téměř tři desetiletí. Nazarbajev za svého nástupce navrhl svého blízkého spolupracovníka, který pak zvítězil v narychlo vyhlášených volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy