To Google ještě neviděl. Komunisté hledáni jako Piráti

Datarama, Simona Beránková
15. 10. 2012 12:00
Jak se volby projevily na vyhledávači Google

Ani přes malou volební účast neuvažuje vláda či nejsilnější opozice o přistoupení k volbám po internetu. Přesto data a statistiky na nejvytíženějším vyhledávači vypovídají právě proběhlých krajských a senátních volbách mnohé o politické polaritě česky hovořících uživateů internetu.

Lze-li nějak generalizovat vztah zájmu o politická uskupení ve vyhledávačích a konečných výsledků voleb, potom je to soustavná apatie vůči křesťanským demokratům a davová psychóza po oznámení prvních výsledků hovořících o úspěchu komunistů.

S jistou nadsázkou lze, co se týče zájmu o hledané strany prostřednictvím Google, říci, že se neshodují se spíše levicově smýšlejícími 37 procenty voličů, kteří dorazili k urnám. Jak říká statistika vyhledávání Google Trends, častěji tu na úkor ČSSD a KSČM získávají vyhledávací preference polozapomenutí Zelení, Piráti nebo v poslední době nepříliš oblíbená TOP 09.

Zcela zřejmým outsiderem letošních krajských voleb - v souvislosti s vyhledáním na internetu - je KDU-ČSL. Zájem o křesťanské demokraty nevzrostl v porovnání s ostatními stranami podle výsledků statistik z podivného „nic" ani v posledních dnech před otevřením volebních místností. A to se v pomyslném celorepublikovém žebříčku nakonec umístili pátí. Podobně dopadla také SPOZ, tedy Zemanovci.

Vyhledávač pozná, že se chystají volby

Z dlouhodobého, v tomto případě dvanáctiměsíčního, hlediska má nad menšími stranami jistou převahu největší vládní strana ODS a ČSSD, která dosud vládla všem krajům. Tyto údaje se ale s velkou pravděpodobností nevztahují k letošním krajským volbám.

Daleko zajímavější je zaměřit se, podobně jako u všech dalších stran, na kratší časový horizont, jmenovitě na přelom srpna a září. Období, kdy začínaly volební kampaně lze poměrně snadno vystopovat, a to právě zvýšeným zájmem ve vyhledávání. Webové stránky komunistů, Pirátů, občanských demokratů, sociálních demokratů a ve velmi malé míře i Zelených v tomto období svorně zaznamenaly vyšší návštěvnost.

Podruhé se jako na povel zvedaly statistiky zmíněným stranám až těsně před volbami, počínaje 9. říjnem. Zájem byl zejména o Pirátskou stranu, následně o TOP 09, výrazně vzrostly dotazy i na zelené a ODS (v jejich případě jsou v Trendech Google zaznamenané hodnotami nijak zvlášť odlišné a průmětem vzájemně podobné křivky, které ale nekorespondují s následnými rozdílnými volebními výsledky obou stran).

Lidi zajímalo, jak dopadla levice

V průměru posledního týdne si mezi všemi stranami vede nejlépe ta pirátská v závěsu za ní byly společně ODS a KSČM, poslední je prakticky s nulovým zájmem byla KDU-ČSL.

Nejhůře si těsně před otevřením volebních místností vedly obě levicové strany. Ale zatímco o strany středu a pravici záhy po vhození lístků zájem částečně opadl, množství zpracovaných dotazů na KSČM a ČSSD „vystřelilo" vzhůru. Co se týče komunistů, s takovou frekvencí  hledání - za dobu, kdy se statistiky sledují, tedy od roku 2004 - se Google ještě nesetkal.

Podobně extrémní výkyvy ve vyhledávání hesla KSČM registruje i nejpoužívanější český fulltextový vyhledávač Seznam, přestože pro měření objemu vyhledávání využívá jiné metriky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy