StarCraft 2 - intergalaktické memento

Josef Matějka
26. 5. 2007 0:00
Před týdnem byla očekávaná hra ohlášena a my vám nyní předkládáme podrobné preview.
Foto: Hratelně.cz

Je mezi vámi čtenáři někdo, kdo by kdy neslyšel o StarCraftu? Jen se nebojte přihlásit, nikdo se vám smát nebude. Do toho. Ty Pepíčku? Ale no tak, nedělejte si z něj srandu - Pepíček nemůže za to, že posledních 10 let strávil na pólu mezi tučňáky.

I takto by se dala uvést hra, jež svou celosvětovou popularitou směle konkuruje i Bradu Pittovi a to je pořádný fešák. K tomu nyní, po letech tvůrci ohlásili i jeho pokračovatele (nikoli Pittova, nýbrž Starcraftu), Starcraft 2. To doslova otřáslo celým herním světem, který pár hodin nato obletěly obrázky i videa z připravovaného bestselleru (i kdyby hra stála za starou belu, prodávat se bude).

Foto: Hratelně.cz

V tajnosti je přitom projekt ve vývoji již od roku 2003, kdy byl vydán další megahit: datadisk k WarCraftu 3: The Frozen Throne. Až nyní však Blizzard poodkryl pokličku a nechal nás nahlédnout do jeho mixážního kotlíku. Příběh nového StarCraftu začíná nějaké čtyři roky po událostech, jichž jsme byli svědky v datadisku StarCraft: Brood War. Rasy zůstaly zachovány. Setkáte se tak jak s Terrany (lidmi), tak tajemným národem Protoss či se slizkými cizáckými Zergy. Každá z frakcí má přitom svého vlastního vůdce. Za Terrany je to zdatný Jim Raynor, za Protossy osvícený Zeratul a za Zergy "kdysičlověk" Kerrigan.

Foto: Hratelně.cz

V průběhu hry se postupně podíváte do mnoha nových světů a oblastí, navštívíte tak jak domovskou planetu Zergů, tak sídlo Protossů či základnu lidí. Dodejme, že ve hře narazíte, kromě zmíněných, i na další rasy, například mimozemské spojence Protossů, národ Xel'Naga. Tvůrci však odmítli prozradit bližší detaily o příběhu, aby tím zbytečně neochudili potenciální "plejery". Styl hraní by měl zůstat velice podobný, a příliš se od prvního dílu nediferenciovat. Každá jednotka tedy opět bude mít své silné i slabé stránky, a na řadu tak kromě tupého klikání (což je případ mnoha real-time her) přijde i opravdová strategie - časování nebo volba jádra invazní armády budou alfou omegou a s pouhým "naklikej-si-vojáčky-a-pošli-je-na-nepřítele" dlouho nevystačíte. Samozřejmostí bude paleta zbrusu nových jednotek (například Mateřské lodi u Protossů), zůstane však zachována i většina ze starých známých. Zajímavý je také maximální počet 300 jednotek na obrazovce v daný moment. Budeme se tak moci stát svědky monumentálních vesmírných bitev.

Foto: Hratelně.cz

Lidem, kteří si (jako já - pozn. autora) libují v piplání jednotlivých hrdinů, ve stylu WarCraftu 3, nejspíš zbudou oči pro pláč. Pokud ovšem nevezmou zavděk jednou z mnoha specialit, které mohou v průběhu hry využít. Půjde tedy o jakési "instanty", které jsou k vidění i v jiných RTS strategiích, kdy můžete třeba vypustit atomovou bombu či odkrýt kousek mapy. Grafická stránka je, jak je Blizzardím dobrým zvykem, opět na špičkové úrovni. Alespoň máme-li soudit z okolo se povalujících obrázků a in-game videí. K tomu přidejte kvalitní ozvučení a skvělou atmosféru, a můžeme se těšit na mnoho bezesných nocí ve svitu monitoru. Zajímavé je, že hra v současnosti nepodporuje DirectX 10, to se však může ještě před vydáním změnit.

O hře více hráčů toho prozatím moc řečeno nebylo. Jisté však je, že vše pošlape přes Battle.Net, jako u většiny her firmy Blizzard. Součástí StarCraftu 2 bude rovněž editor map (to kdyby vás náhodou omrzely ty "normální"). V současnosti je hra plánována čistě pro PC. Datum vydání prozatím nebylo specifikováno, je však pravděpodobné, že si ještě nějakž ten pátek počkáme. Vše však nasvědčuje tomu, že půjde hru velice kvalitní. Nabízí se však otázka, co, vyjma audiovizuální stránky, vylepšit na něčem tak skvělém, jako je původní StarCraft...

Více o rase Protoss se dozvíte zde!

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy