Sony poprvé bez Ericssonu představila designové Xperie

David Slížek
27. 2. 2012 14:05
High-endové modely představila Sony už v lednu, teď vsadila spíš na design
Sony Xperia P
Sony Xperia P | Foto: Sony

Zatímco barcelonský veletrh Mobile World Congress plní čtyřjádrové telefony podporující vysokorychlostní sítě LTE, Sony vsadilo spíš na design.

Na první velké akci pod samostatnou značkou Sony firma představila dva nové modely z řady NXT - Xperii U a Xperii P, které doplňují na CES 2012 představené high-endové modely Xperia S a Xperia Ion.

Vsadila přitom na zajímavý design, ozvláštněný průhledným proužkem ve spodní části těla smartphonu, který se zbarvuje při příchozích hovorech nebo zprávách.

Xperia P a Xperia U

Xperia P má display o velikosti 4 palce a rozlišení 960 x 450 pixelů vybavený novou technologií WhiteMagic, která má podle Sony přinést jasnější obraz. V těle mobilu tepe dvoujádrový procesor o taktu 1 GHz a pro data je určeno 16 GB prostoru.

Telefon je vybaven NFC chipem pro bezkontaktní výměnu dat, má 8 megapixelový fotoaparát a poběží na operačním systému Android 2.3 Gingerbread (update na Ice Cream Sandwich je v plánu v druhém čtvrtletí).

Sony Xperia U
Sony Xperia U | Foto: Sony

Kompaktnější a méně vybavenou Xperii U Sony prezentuje jako telefon určený pro zábavu. Má diplay o velikosti 3,5 palce (854 x 480 pixelů), 5 megapixelovou kameru, 8 GB paměti a prostorový zvuk.

Oba nové telefony se začnou prodávat v druhém čtvrtletí letošního roku. Kompletní oznámení Sony si můžete přečíst zde.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy