Složenka na dávky za 35 000 je hoax, přesto se dál šíří

David Slížek
8. 11. 2011 20:50
Českým internetem se šíří fámy o smyšlených sociálních dávkách pro Romy. Nejsou pravdivé, potvrdil Český rozhlas.
Falešná složenka - hoax
Falešná složenka - hoax | Foto: Datarama

Ústřižek složenky, podle kterého žena z mosteckého sídliště Chánov pobírá sociální dávky ve výši 35 tisíc korun.

Zpráva o tom, že Romové nemusí v lékárně platit za léky. A nebo, že jsou zvýhodňování při výpočtu důchodů.

Tyto informace se šíří po českém internetu v e-mailech i na sociálních sítích. A mají jedno společné: jde o falešné zprávy, tzv. hoaxy.

S odvoláním na zjištění svého zpravodaje a na údaje serveru Hoax.cz to v úterý uvedl Český rozhlas.

Pošli to dál!!!

Nepravdivost uvedených tvrzení potvrdilo rozhlasu ministerstvo práce a sociálních věcí. A mluvčí mostecké radnice zase potvrdila, že sociální dávku ve výši 35 tisíc město nikdy nevyplatilo.

Přesto, že jsou tyto zprávy na první pohled podezřelé, sdílí je například na Facebooku tisíce uživatelů.

Zpráva o tom, že Romové nemusí platit za léky, tak je podle Hoax.cz v současnosti nejrozšířenějším hoaxem.

Slovem hoax se označuje falešná zpráva, kterou mohou podvodníci zneužívat například k získávání e-mailových adres jiných uživatelů. Většina hoaxů totiž uživatele vyzývá k co nejmasovějšímu rozesílání.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy