Skype čelí globálnímu výpadku, příčina zatím neznámá

Jan Kovalík
26. 5. 2011 15:15
Stal se komunikační program Skype cílem hackerského útoku?
Logo Skype. Ilustrační snímek.
Logo Skype. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

* Skype uveřejnil prozatimní způsob, jak se znovu do Skypu zalogovat. Návod pro Windows 7, XP a Mac OSX najdete v angličtině [ZDE](http://heartbeat.skype.com/2011/05/problems_signing_into_skype_an.html).

Praha - Největší bezplatný systém pro telefonování po internetu, Skype, se ocitl globálně mimo provoz. Řada uživatelů krátce po poledni zaznamenala potíže při telefonování a po restartu aplikace se už nemohla ke službě připojit.

Firma uživatele o výpadku informovala na Twitteru: "Někteří z vás mohou mít problém s uskutečněním hovorů a přihlášením do systému. Příčinu vyšetřujeme a doufáme, že s vámi budeme brzy moci sdílet výsledky."

Server Engadget informuje, že mobilní aplikace Skype na chytrých telefonech nebyla výpadkem zasažena.

Microsoft, nebo hackeři

Skype byl před dvěma týdny pohlcen firmou Microsoft, která ho koupila za 8,5 miliardy dolarů. Okamžitě po výpadku se tak na internetu rozpoutala debata rozčílených uživatelů, kteří technické problémy spojují právě s novým majitelem.

Spekuluje se také o hackerském útoku. Žádná skupina se ale k případnému útoku na Skype doposud nepřihlásila.

Na konci roku 2010 používalo Skype přes 660 milionů registrovaných uživatelů.

Zatím poslední velký výpadek postihl Skype v prosinci 2010. Také tehdy řada uživatelů zaznamenala problémy s přihlášením.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Bývalé manželce Radka Březiny soud potvrdil čtyři roky vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil ve čtvrtek olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky vězení. Pravomocný je ode čtvrtka také trest ve výši 3,5 roku pro bývalého ředitele Morávia-Chemu Radovana Dalajku a podmíněný trest pro Martina Kalakaje. Brněnský soud původně v tomto případě potrestal osm lidí, u dvou byl již rozsudek pravomocný a u tří, včetně Radka Březiny, vrchní soud nedávno v neveřejném jednání zastavil trestní stíhání. Žalobci však proti tomuto rozhodnutí chtějí podat dovolání.

Podle obžaloby se Březina z vazby v letech 2012 až 2014, kdy zde pobýval kvůli vyšetřování rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, pokusil uplatit a ovlivnit desítky svědků. Z vazby podle žalobce také nabídl pět až deset milionů korun ostravskému kriminalistovi za to, že z trestního spisu vyřadí klíčové důkazy. Přes svoji tehdejší manželku Stanislavu podle žalobce úkoloval podřízené a chtěl po nich, aby se naučili sepsané výpovědi nebo aby zapírali či "zapomínali". Svědkům podle obžaloby nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků.

Bývalá manželka Březiny, která se předloni provdala a nese jméno Kudlejová, se společně s Březinovým otcem zodpovídá před soudem také z legalizace výnosů z trestné činnosti, za kterou jim hrozí až osm let vězení. Okresní soud ve Zlíně je zprostil obžaloby, žalobce se však proti rozsudku odvolal. Také Dalajka se kvůli daňové větvi Březinovy kauzy zodpovídá před soudem; jde o obnovu řízení v případě Cinol.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Letošní Tříkrálová sbírka vynesla rekordních 161,3 milionu korun

Tříkrálová sbírka letos vynesla 161,3 milionu korun, což je nejvíce v její historii. Na této částce mají největší podíl charitní koledníci - do více než 26 400 pokladniček vykoledovali 155 milionů korun. Peníze tradičně poputují na pomoc seniorům, lidem bez domova, nevyléčitelně nemocným nebo lidem ve složité životní situaci. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla pořádající Charita ČR.

Koledování tří králů se zapečetěnými charitními pokladničkami v ulicích se konalo na počátku ledna, poté následovalo jejich úřední rozpečeťování. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky však mají lidé po celý rok. Detailní letošní výsledky v jednotlivých lokalitách jsou na webu Tříkrálové sbírky, stejně jako výsledky koledy z předchozích let.

Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v Česku se zapojily tisíce dobrovolníků, kteří navázali na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy. Tříkrálová sbírka se koná celostátně od roku 2001.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud muži za zapojení do bojů na Ukrajině znovu uložil 20 let za mřížemi

Alojze Poláka, který se mezi lety 2016 a 2020 zapojil do bojů na Ukrajině v řadách separatistů, ve čtvrtek soud znovu potrestal 20 lety vězení. Podle zatím nepravomocného verdiktu se dopustil teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Muže, který je stíhán jako uprchlý, obžaloba viní ze zabití minimálně čtyř příslušníků ukrajinských vládních jednotek, podle rozsudku ale nebylo prokázáno, že by Polák někoho usmrtil.

Soudkyně pražského městského soudu Hana Chaloupková zdůraznila, že to, co se dělo a děje na Ukrajině, je odsouzeníhodné a že není pochyb o tom, s jakým úmyslem Polák do země odjel. Je podle ní pravděpodobné, že tam také někoho usmrtil. "Nicméně abychom ho odsoudili jen na základě toho, že napsal na Facebook, že zastřelil při této akci člověka, při jiné akci jiného, kdy to nemáme možnost ověřit z jiného zdroje, to podle nás nejde," řekla. "V demokratickém státě by měl být člověk odsouzen jen za to, co mu lze prokázat," dodala Chaloupková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pelta u soudu opět odmítl, že by ovlivňoval rozdělení sportovních dotací

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta ve čtvrtek u soudu znovu popřel obvinění, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství. Řekl, že v policejních odposleších jen nezávazně "žvanil". Zdůraznil, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s žádným si nedohadoval protislužbu. Soud původně Peltovi uložil šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací a pětimilionový peněžitý trest. Odvolací senát ale verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy