Přichází Botanicula, nová online hra od tvůrců Kukyho

LP Fish
14. 4. 2012 5:00
Příští týden vychází očekávaná hra Botanicula českého studia Amanita Design. Datarama vám přináší rozhovor s jeho designerem Jaromírem Plachým.
Foto: amanita design

České studio Amanita Design patří k nejzajímavějším současným vývojářům počítačových her. I když v Čechách ho pořádně proslavila až spolupráce jeho zakladatele a šéfa Jakuba Dvorského na dětském filmu Jana Svěráka Kuky se vrací, ve světě patří jejich produkty Samorost, Samorost 2 a Machinárium k nejoceňovanějším "online" hrám. Jejich nový kousek Botanicula vychází 19.dubna, a jak bývá u Amanita Design zvykem, s osobitým pojetí herního světa se jí představí i nový výtvarník/designer Jaromír Plachý. Vypráví příběh pěti malých stvoření, které zachraňují poslední semínko ze svého stromu před útoky zlých parazitů. Na letošním Independent Game Festival v San Francisku získala za soundtrack hře skupina DVA cenu za nejlepší hudbu k počítačové hře.

Kromě animovaných filmů jste se dřív zabýval i komiksem. Pořád vás baví? Budete pokračovat třeba v Jiných světech na Komiksarium.cz nebo chystáte nějakou novou komiksovou knihu?


Na komiks jsem samozřejmě nezanevřel a v současnosti se i svou troškou podílím na projektu komikových novin KIX. Nicméně teď se už skoro tři roky věnuji hlavně Botanicule, což je práce na 24 hodin denně, takže jinými věcmi jsem se zabýval hlavně když jsem si chtěl na chvíli odpočinout. Každopádně hra je pro mě zatím nejzajímavější věcí, kterou jsem se doposud tvořil a pokud se poštěstí, tak bych se chtěl hrami zabývat i v budoucnu. Než se ale začnu zabývat nějakou další, tak bych si chtěl i trochu odpočinout, třeba právě prací na nějakém komiksu nebo animovaném fimu.

Proč má Botanicula rovnou pět hlavních postav? Vyplývá to z různorodosti úkolů, které budou řešit nebo jste přemýšlel i o tom, že se hráč bude míň identifikovat s postavou a víc s celým světem hry?


Ve hře sice je pět hlavních hrdinů, ale hráč ovládá všechny jako celek, tedy hraje spíš za skupinku než za jednotlivé sólisty. Nicméně i ve hře se dostáváme do situací, kdy můžeme zkusit jak se s ní vypořádají jednotliví členové a nebo, že nějaký úkol může vyřešit pouze jeden z nich. K tomu že jich je pět, jsem dospěl na samém počátku, kdy jsem vymýšlel, jak by celá hra mohla vypadat. Měl sem prvních několik postaviček a protože se mi líbilo, jak tak stojí pohromadě, tak mě napadlo, že by mohli být hrdinové všichni. Začal jsem tedy nápad realizovat, ale to mi ještě tak úplně nedocházelo, co to bude obnášet. Jak sem se zmínil, hra je z větší části tvořená animací a pro mne to tedy znamenalo animovat všechno pětkrát. Pokud jsem chtěl, aby někam skupinka odběhla, musel jsem tedy naanimovat odběhnutí každého člena zvlášť a tak to bylo se vším. Chvíli jsem i myslel, že bych je mohl postupně nechat hrdinsky zahynout, ale pak jsem od krutého nápadu upustil a dotáhl to se všemi až do konce. Byla to sice spousta práce, ale myslím, že ve výsledku to stálo za to a nakonec je to určitě lepší, než kdyby tam byl jen jeden osamocený panáček.

Předpokládáte, že bude Botanicula pokračovat, nebo už dneska přemýšlíte nad zcela jinou hrou? Jak se stavíte k dalším a dalším pokračováním u tohoto typu her?


Přesto, že je hra skoro před dokončením, tak je na ní ještě spousta práce. Navíc mě čeká ještě pár měsíců práce na úpravách hry pro mobilní tablety, na které bychom hru taky rádi uvedli a až to všechno skončí, tak budu rád, pokud pak nebudu muset mít s Botaniculou chvíli co dočinění. Když si tělo trochu odpočine, tak bych se rád zase do nějaké další hry pustil. Sice zatím žádnou konkrétní představu nemám, ale Botanicula 2 to určitě nebude. Baví mě vymýšlet nová vizuální ztvárnění nebo témata a tak bych v další práci chtěl zkusit vytvořit zase jiný svět. Osobně si i myslím, že všeobecně moc nemá cenu dělat další a další pokračování něčeho, pokud je to jen samoúčelné protahování. Kupříkladu nová "Amanití" hra Samorost 3, která teď vzniká, sice pokračuje v sérii předchozích dílů, ale to že bude volně navazovat vzniklo až při jejím vymýšlení, kdy se ukázalo, že téma nové hry je natolik blízké předchozím dvěma, že to vlastně může být pokračování.


Hru Botanicula si můžete s předstihem zahrát v neděli 15.4. na Dětském odpoledni v kavárně Nová syntéza ve Veletržním paláci od 15:00.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 45 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy