Počítač za 660 Kč zvládne Quaka, vyprodal se za chvíli

Jan Kovalík
29. 2. 2012 15:25
Vynálezci Raspberry Pi nestíhají vyřizovat lavinu objednávek a omlouvají se rozčíleným zákazníkům
Foto: Raspberry Pi

Jako pod organizovaným DDoS útokem hackerů se dnes ocitly dva britští prodejci elektroniky, jejichž prostřednictvím nadace Raspberry Pi Foundation začala prodávat svůj počítač velikosti kreditní karty za cenu v přepočtu asi 660 korun.

Lavina zájemců přetížila severy obou distributorů i stránky nadace. Počítač je tedy v současnosti beznadějně vyprodán a další kusy budou k dispozici během měsíce.

Do kapsy a za pár korun

Co tedy způsobilo takový povyk? Velmi stručně - jednoduchý počítač do kapsy za pár korun.

Autoři projektu se o povzdvižení na internetu letos postarali už v lednu, když oznámili, že budou za pouhých 25 dolarů (asi 475 Kč) prodávat model A. Ten měl původně mít 128 MB operační paměti, nakonec ale dostane 256 MB.

Do prodeje se zatím dostal jen model B, který oproti "áčku" obsahuje také integrovanou síťovou kartu a dva USB sloty, namísto původního jednoho. Levnější model A se má začít prodávat později.

Srdce miniaturního počítače tvoří procesor ARM11 taktovaný na 700 MHz a operační systém Linux. Součástí řešení není pevný disk, ukládání dat vyřešili autoři instalací slotu na SD kartu. Součástí základní desky je i videovýstup HDMI.

Poradí si s Quakem

Ačkoliv se Raspberry Pi výkonem nemůže rovnat současným desktopům ani laptopům, na YouTube jsou k dispozici ukázky výkonu, na kterých si hravě poradí s hraním Quake Areny ve vysokém rozlišení a zvládne též reprodukci full HD videa v rozlišení 1080p. Akcelerované video patří k hlavním výhodám Raspberry Pi.

Podívejte se, jak Raspberry Pi zvládá Quake Arenu ve vysokém rozlišení:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jak se píše v projektu nadace, Raspberry Pi vznikl na podporu a propagaci studia počítačových věd a programování.

Má za minimální cenu umožnit dětem seznámit se s tím, jak funguje počítač a jak pro něj psát programy. Linuxové jádro rozumí programovacím jazykům Python, BBC Basic, C a Perl.

Zájem je dobrá zpráva

Ačkoliv má projekt Raspberry Pi za cíl vzbudit zájem především školáků, jak je zřejmé z dnešního kolapsu distributorů, autorům se podařilo vzbudit značný zájem v kutilské komunitě.

Na svém Twitteru se autoři omlouvají, že je vlna zájmu zaskočila, a uznávají, že se jim věc úplně vymknula z rukou.

Nečekaný zájem je důkazem, že projekt plní svůj cíl a že si najde místo mezi studenty i nadšenci.

Stejně jako je tomu v případě open-source hardwaru Arduino, se kterým dnes experimentují tisíce lidí, od studentů, kutilů a nadšenců přes umělce až po specializované firmy.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy