Otec iPodu Tony Fadell chce znovu vynalézt termostat

David Slížek
25. 10. 2011 16:50
Tony Fadell je mužem, který stál za vývojem iPodu. Později z vedení Apple odešel, ale teď se vrací s vlastní firmou a novým nápadem.
Nest Learning Thermostat
Nest Learning Thermostat | Foto: Nest

V roce 2001 Tony Fadell předpověděl, že kapesní MP3 přehrávač změní výrobce počítačů Apple v obchodníka s hudbou. Výsledkem jeho vize se stal iPod. Dnes se pokouší znovu přesvědčit o tom, že ví, jakým směrem se svět bude ubírat.

A jde na to z překvapivého směru: zkouší znovu vynalézt domácí termostat.

"Je pro mě nepřijatelné, že zařízení, které je zodpovědné za 10 procent spotřeby energie v USA, nedrží krok s pokrokem technologií a designu," vysvětlil Fadell v tiskové zprávě, proč se od iPodů vrhl na termostaty.

Sám se učí, ještě k tomu radí

Kromě líbivého kulatého vzhledu má nový Nest Learning Thermostat přinést několik dalších novinek. Za prvé: sám se učí. Na základě nastavených teplot se během prvního týdne naučí rozeznávat, jaké má uživatel návyky a podle toho vypínat či zapínat topení.

K rozpoznání, jestli je někdo doma, nebo ne, slouží termostatu speciální čidla. Přístroj také sám uživateli navrhuje, při jaké teplotě ušetří více energie.

Pokud navíc má doma bezdrátovou síť wi-fi, můžete termostat připojit k internetu a ovládat ho přes síť třeba z práce. K dispozici jsou i statistiky spotřeby energie.

Lákadlem pro zákazníky má být i design. Termostat automaticky mění barvu na červenou, pokud topí, nebo modrou, pokud chladí.

Podaří se vynálezci iPodu znovu změnit svět? Těžko říct. Nové termostaty začne jeho firma prodávat v USA od půlky listopadu za ne zrovna nízkou cenu 249 dolarů (asi 4500 Kč).

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy