Odpůrce e-knih Bradbury podlehl, vydá román jako e-book

ČTK David Slížek, ČTK
1. 12. 2011 15:05
Ještě loni Bradbury jednoznačně odmítal myšlenku, že by jeho knihy mohly vycházet v digitální podobě. Vydavatele elektronických knih poslal doslova "k čertu".
Foto: Amazon.com

Tak i velký odpůrce elektronických knih - slavný spisovatel sci-fi Ray Bradbury - nakonec podlehl. Jeho román 451 stupňů Fahrenheita vychází v USA poprvé v elektronické podobě.

Ještě loni Bradbury jednoznačně odmítal myšlenku, že by jeho knihy mohly vycházet v digitální podobě. Vydavatele elektronických knih poslal doslova "k čertu", napsala britská BBC. Tvrdil, že elektronické knihy "smrdí jako spálené palivo".

Příliš mnoho internetu

"Během posledního roku mě třikrát oslovily internetové společnosti a chtěli moje knihy dát do elektronických čteček," řekl spisovatel listu Los Angeles Times.

Stěžoval si také na nejmodernější komunikační technologie. "Máme příliš mnoho mobilních telefonů. Máme příliš mnoho internetu," řekl mimo jiné.

Nejslavnější Bradburyho román 451 stupňů Fahrenheita přitom líčí pochmurnou vizi společnosti, ve které jsou hasiči pověřeni pálením knih, protože vláda postavila čtení knih mimo zákon. Románu se prodalo více než deset milionů výtisků.

Pochopil a podstoupil

Bradburyho agent Michael Congdon uvedl, že platnost dosavadní smlouvy na vydávání románu 451 stupňů Fahrenheita končí a americké nakladatelství Simon & Schuster nyní získalo práva na jeho vydávání i v podobě e-knihy.

"Vysvětlili jsme mu, že nový kontrakt by nebyl možný bez práv na e-knihy," řekl Congdon. "Pochopil to a práva nám podstoupil," dodal agent. Román se jako e-kniha prodává za 9,99 dolaru (necelých 190 korun).

Podle expertů tento případ jen dokazuje rostoucí význam elektronických formátů. Nakladatelství je přesvědčeno, že Bradbury změní názor na elektronické knížky díky vysoké prodejnosti jeho e-knihy.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy