Od ACTA couvá i Slovensko. Zatím nepodepíšeme, říká

ČTK David Slížek, ČTK
7. 2. 2012 8:55
Slovensko na rozdíl od většiny členských zemí EU dohodu ACTA, která se vztahuje i na boj proti internetovému pirátství, dosud nepodepsalo.
Foto: Jan Langer

Států, které couvají od podpory protipadělatelské dohody ACTA, přibývá.

Přípravy na schválení dokumentu přerušilo i Slovensko. Tamní ministerstvo hospodářství oznámilo, že nejprve o smlouvě hodlá uspořádat veřejnou diskusi.

Slovensko na rozdíl od většiny členských zemí EU dohodu ACTA, která se vztahuje i na boj proti internetovému pirátství, nepodepsalo. Česko a Polsko, které tak učinily, mezitím ohlásily, že ratifikaci smlouvy pozastaví.

Okleštění práv

"Dohoda ACTA a její aplikace obsahuje množství nepřesností. Nepodpořím dohodu, která by mohla jakkoliv oklešťovat základní práva a svobody," řekl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.

Slovenští politici se přitom o ACTA dosud vyjadřovali dost opatrně.

Kvůli jejich nejednoznačnému postoji hacktivisté hlásící se k Anonymous nedávno opakovaně na několik hodin vyřadili z provozu weby několika slovenských státních institucí, několik stovek lidí proti dohodě zase demonstrovalo v ulicích.

Stahování bez trestu

Proti stávající podobě smlouvy ACTA se mezitím postavila nejsilnější parlamentní strana, opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Favorit březnových parlamentních voleb ohlásil, že kvůli nejasnostem ohledně výkladu smlouvy by mohlo dojít k zásahům do práva na soukromí lidí a že firmy by zase mohly smlouvu využívat k likvidaci konkurence.

"V tom stavu, v jakém se nachází tato smlouva, ji nelze na Slovensku ratifikovat," prohlásil Fico.

Naznačil rovněž, že za "neúmyslné nahrání písničky nebo filmu" by v zemi s výrazně nižšími platy ve srovnání s vyspělými evropskými státy nemělo hrozit trestní stíhání.

"Dobře víme, že ne všechno je přístupné veřejnosti z hlediska cen. Dobře víme, jaké jsou na Slovensku příjmy lidí," dodal. Co myslel pojmem "neúmyslné nahrání" ale nevysvětlil.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 23 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy