Nvidia překvapila novou konzolí Shield s Tegrou 4

tl
12. 1. 2013 11:28
Nvidia se pustila do výroby vlastní konzole. Pohánět jí bude Tegra 4
Foto: NVIDIA.COM

Že Nvidia na veletrhu CES 2013 představí nový procesor Tegra 4, se vědělo jíž několik týdnů před startem akce. Firma ale přesto během své předváděcí akce účastníky překvapila, když ukázala svou vlastní herní konzoli Project Shield.

Tegra 4 je po procesoru Tegra 3 dalším čipsetem pro smartphony a tablety. Celá sada obsahuje čtyřjádrový procesor postavený na architektuře ARM Cortex-A15 a grafickou kartu se 72 jádry. Tegra 4 by měla být výrazně rychlejší, než momentálně nejsilnější procesory Snapdragon S4 Pro a A6X, který se nachází v nejnovějším iPadu.

Čipset je díky svému výkonu schopný v reálném čase používat technologii HDR (High Dynamic Range), díky čemuž by se měla výrazně zvýšit kvalita pořizovaných snímků a videa. 

Nová konzole zvládne i cloud gaming

Prvním zařízením s Tegrou 4 by měla být přenosná herní konzole Project Shield, kterou Nvidia v Las Vegas také předvedla. Vzhledem konzole připomíná klasický herní ovladač, ke kterému je ale připevněn displej. Ten je sice dotykový, hry ale mají být na konzoli ovládány primárně pomocí hardwarových tlačítek na ovladači. Specifikacemi displeje jsou pětipalcová úhlopříčka a rozlišení 1 280 × 720 pixelů.

Project Shield běží na neupraveném Androidu, zatím ve verzi 4.1. Konzoli je možné propojit bezdrátově s počítačem a používat jí pouze jako ovladač. Kromě toho lze na Project Shield hrát  hry z cloudu, stejně jako to umožňuje například služba OnLive.

Nvidia zatím neprozradila, kdy bude konzole na trhu, podle prvních odhadů by se tak ale mělo stát přibližně v polovině roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy