Nový vir napadá telefony a obchází potvrzovací SMS

LP Fish
8. 10. 2011 12:00
Malware SpyEye, který začal v poslední době ve zvýšené míře napadat také telefony fungující na platformě Android. Podle bezpečnostních analytiků z Trusteer používá novou formu jak vylákat z uživatelů data nutná pro ovládnutí bankovního účtu.
Tři novinky Sony Ericsonu vedle sebe: Vivaz Pro, Xperia X10 Mini Pro a Xperia X10 Mini. Poslední dvě jsou zmenšené verze telefonu s operačním systémem Android.
Tři novinky Sony Ericsonu vedle sebe: Vivaz Pro, Xperia X10 Mini Pro a Xperia X10 Mini. Poslední dvě jsou zmenšené verze telefonu s operačním systémem Android. | Foto: Reuters

Podle výzkumníků ze společnosti Trusteer se objevila nová varianta viru SpyEye, která uživatele nutí měnit telefonní číslo spojené s jejich účty. Amit Klein, technologický ředitel Trusteeru o tom na svém blogu napsal: "Výzkumný tým Trusteer nedávno odhalil, že trojan SpyEye používá nový druh útoku který obchází zabezpečení formou SMS zavedené velkým množstvím bank."

SpyEye patří spolu s trojanem Zeus k nejnebezpečnějším virům typu trojský kůň, které se z počítačů s operačním systémem Windows rychle adaptovaly také na napadání chytrých mobilních telefonů fungujících na platformě Android. Oba se zaměřují na získání informací o bankovních účtech.

Jakmile se uživatel přihlásí na bankovní účet z počítače či telefonu napadeného škodlivým kódem, přijde mu falešné upozornění od banky, které informuje o novém bezpečnostním požadavku. Tvrdí, že zákazníkovi bylo přiděleno jedinečné telefonní číslo, a že ho má potvrdit zasláním původního kódu.

Ve skutečnosti však odešle SMS útočníkovi, který díky tomu změní telefonní číslo nutné pro potvrzení plateb a získá možnost převádět z účtu prostředky bez toho, že by si toho uživatel všiml.

"Tato nová varianta SpyEye ukazuje, že ani ověřování formou SMS není nenapadnutelné", komentoval tuto skutečnost Klein.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy