Nokia ukázala Naději, chce přivést miliardu lidí na web

David Slížek
26. 10. 2011 11:55
Nokia představila novou linii jednoduchých telefonů. Míří s nimi na mladé lidi v zemích, kde je používání mobilů schopných připojení k internetu ještě v plenkách.
Nokia Asha 201
Nokia Asha 201 | Foto: Nokia

Chceme připojit na internet příští miliardu lidí. S tímto heslem představil šéf firmy Nokia Stephen Elop na konferenci Nokia World 2011 novou řadu jednoduchých telefonů nazvaných Asha.

Jsou určeny zejména pro mladé lidi na rozvíjejících se trzích, které prožívají boom v používání mobilních telefonů. A odpovídá tomu jejich vybavení i nízká cena.

Asha je slovo z hinštiny a znamená Naděje. Řada obsahuje čtyři telefony: 200, 201, 300 a 303.

Cloudový prohlížeč

Model 200 umí pomocí technologie Easy Swap přepínat mezi dvěma SIM kartami bez nutnosti telefon vypnout. Oba "dvojstovkové" modely mají až 32 GB paměti a MP3 přehrávač, který dokáže hrát až 52 hodiny hudby. Oba modely se mají prodávat za asi 60 euro (cca 1 500 Kč) bez DPH.

Model 303 má 2,6 palcový dotykový display a hardwarovou klávesnici. Pohání ho 1 GHz procesor a k internetu se mohou připojit přes wi-fi nebo 3G. Nokia telefon vybavila speciálním prohlížečem webu, který využívá služby cloudových serverů. To by mělo výrazně zrychlit prohlížení stránek. Model 300 se liší tím, že k dotykovému displayi má klasickou mobilní číselnou klávesnici.

Ceny se mají pohybovat někde kolem 115 eur bez DPH (2875 Kč) za model 303 a 85 eur (2125 Kč) bez DPH za model 300.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Nouzové dodávky jsou jen záchranná síť. ERÚ vyzval lidi k hledání nových dodavatelů

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele. Kromě společnosti, ke které se nyní dostali, mohou zvolit jakéhokoliv dodavatele na trhu. Na páteční tiskové konferenci to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U DPI podle Trávníčka sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je cenově výhodnější, uvedl. Změnu doporučují i samotní dodavatelé DPI.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR). Trávníček dnes uvedl, že přechod na standardní produkty se vyplatí nejvíce zákazníkům s velkou spotřebou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno. Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí jistě nepřežili.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "narušení technologického procesu". Oheň se již podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo obce Lesnoje, kde k neštěstí došlo, není nijak ohrožené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy