Nejhloupější hesla v počítači. Nový seznam pro hackery

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 1. 2014 13:30
Donedávna nejčastější slovo "password" už není nejčastěji používaným heslem
Foto: Reuters

Praha - Přestože jsou zprávy o hackerských útocích na týdenním pořádku, mnoho internetových uživatelů stále podceňuje zabezpečení počítače a přihlašuje se pomocí jednoduchých, snadno uhádnutelných slov nebo číselných řad.

Donedávna nejpoužívanější anglické slovo password (tedy heslo) se však v minulém roce dostalo "až" na druhé místo. Na žebříčku jej vystřídal řetězec čísel 123456, další podobná posloupnost 12345678 pak skončila jako třetí.

Ukazuje to čerstvá statistika společnosti SplashData. Jejich žebříček zahrnuje slova nebo spojení, jejichž ochrana před útokem hackerů je prakticky nulová.

Autoři žebříčku také upozorňují na další hloupý zvyk uživatelů, a to používat jako heslo název programu, do kterého se právě přihlašují. Letos se v TOP 25 objevily výrazy adobe123 nebo photoshop.

Do tabulky snadno zjistitelných hesel dále přibyly monkey, iloveyou, admin nebo princess. Na oblibě naopak ztratily třeba ninja, jesus a welcome neboli vítejte.

Žebříček vytvořila SplashData ze souborů obsahujících miliony hesel, která byla v minulém roce ukradena a zveřejněná na internetu.

Společnost radí, aby uživatelé používali hesla, která jsou kombinací písmen, čísel i znaků - jako příklad uvádějí j%7K&yPx$. Fungovat podle nich může také volba více nesouvisejících slov, která jsou oddělena mezerami nebo nějakými znaky. Hlavně by však uživatelé podle nich neměli používat tatáž hesla pro více účtů.

Kromě SplashData vydávají seznamy nevhodných hesel i jiné firmy.

Analytici společnosti SpiderLabs například v prosinci objevili databázi dvou milionů odcizených účtu i s hesly, které patřily mimo jiné i uživatelům Facebooku, Twitteru nebo Googlu. Nejčastěji používaným heslem bylo v tomto případě rovněž 123456 (mělo jej 15 820 lidí), dále pak posloupnosti 123456789 a 1234, ze slov jsou pak nejčastější hesla password a admin.

Google na konci srpna vydal obecný žebříček, v němž radí nepoužívat ani jména zvířecích mazlíčků, významná data, jména dětí nebo příbuzných.

Galerie: Mobily ovládají roboty i hrnce. Vychytávky z veletrhu CES

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy