NASA to zkouší se znalostní hrou na Facebooku

Adam Fiala
1. 2. 2012 4:29
Hry na Facebooku nabízejí vedle relaxace i možnost učit se a přemýšlet
Kennedyho vesmírné středisko na Floridě.
Kennedyho vesmírné středisko na Floridě. | Foto: Josef Tuček

Nejznámějším dodavatelem herní zábavy na sociální síť Facebook bývá společnost Zynga. Zábavné a jednoduché hry nabízejí rozmanité prostředí - od CityVille přes FarmVille až po nedávný CastleVille. Ten se inspiruje i ve fantaskním středověkém prostředí. Alternativní konkurencí se může snadno stát NASA, která na sociální síti spustila svou vlastní hru.

Kdo přistál na Měsíci?

NASA je známá hlavně díky kosmickému programu, astronautům, vesmírným raketám či družicím. V případě svého herního pokusu nazvaného Space Race Blast Off se pouští do jiného teritoria. Není ale tak vzdálené vzdělávací stránce své činnosti. V této hře jsou zapotřebí znalosti právě z oblasti vesmíru. Koncept hry totiž spočívá na otázkách a odpovědích a vzájemném soupeření mezi uživateli Facebooku, které může přinést odznaky.

Hra nabízí poučení

Netypická zábava na Facebook, zvlášť když je úroveň online hry považována za náročnou. Kdo se tedy neorientuje v názvech vesmírných korábů nebo jménech astronautů, hra ho nejspíš nezaujme. Kdo dával ve škole při chemii pozor, znalost periodické tabulky se údajně také hodí. Nejnovější poznatky i stručná historie se interaktivní formou otevírá generaci odrostlé na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy