Murdoch označil Google za lídra internetového pirátství

Adam Fiala
18. 1. 2012 4:29
Na Twitteru se Rupert Murdoch ostře pustil do nejpoužívanějšího světového vyhledávače Googlu
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch | Foto: Reuters

Diskuse ohledně uzákonění legislativy SOPA, která je na pořadu dne v USA, se přiostřují. Opatrné vyjádření Bílého domu na konci minulého týdne vyprovokovalo Ruperta Murdocha k silným slovům. SOPA by v případě schválení současné podoby dala významnou zbraň do rukou vlastníků autorských práv. Ti by se v případě nalezení webových stránek s pirátským obsahem mohli s pomocí soudu rychleji a snadněji domoci zablokování serveru.

Murdoch proti Bílému domu i Googlu

Vlastník mediální společnosti News Corporation, který v nedávné době čelil kritice veřejnosti kvůli nekalým praktikám bulvárních novin, promluvil na Twitteru. Zatímco řady společností vyjádřily legislativě SOPA podporu s vírou v boj proti nelegálnímu sdílení autorského obsahu, Bílý dům se zachoval střídmě. Vyjádřil podporu boji s pirátstvím, které ale nesmí omezit možné inovace a vývoj internetu. Murdoch se nejprve obořil na Bílý dům. Pak Google označil za přední oporu pirátů celého internetu.

Wikipedia na 24 hodin zčerná

Podle něj totiž umožňuje bezplatné streamování filmového obsahu, který navíc obalí svou vlastní reklamou. Uvedl také, že se mu bez problému podařilo přes vyhledávač Google najít zdroje ke stažení nejnovějšího dílu Mission: Impossible. Google se proti nařčením samozřejmě ohradil s tím, že proti pirátům bojují dennodenně. Každopádně osmnáctého ledna se internet ponoří do černého protestního výpadku. Některé velké internetové weby jako Wikipedia totiž chtějí vyjádřit nesouhlas se zněním legislativy SOPA a zruší přístup ke svému obsahu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy