Murdoch označil Google za lídra internetového pirátství

Adam Fiala
18. 1. 2012 4:29
Na Twitteru se Rupert Murdoch ostře pustil do nejpoužívanějšího světového vyhledávače Googlu
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch | Foto: Reuters

Diskuse ohledně uzákonění legislativy SOPA, která je na pořadu dne v USA, se přiostřují. Opatrné vyjádření Bílého domu na konci minulého týdne vyprovokovalo Ruperta Murdocha k silným slovům. SOPA by v případě schválení současné podoby dala významnou zbraň do rukou vlastníků autorských práv. Ti by se v případě nalezení webových stránek s pirátským obsahem mohli s pomocí soudu rychleji a snadněji domoci zablokování serveru.

Murdoch proti Bílému domu i Googlu

Vlastník mediální společnosti News Corporation, který v nedávné době čelil kritice veřejnosti kvůli nekalým praktikám bulvárních novin, promluvil na Twitteru. Zatímco řady společností vyjádřily legislativě SOPA podporu s vírou v boj proti nelegálnímu sdílení autorského obsahu, Bílý dům se zachoval střídmě. Vyjádřil podporu boji s pirátstvím, které ale nesmí omezit možné inovace a vývoj internetu. Murdoch se nejprve obořil na Bílý dům. Pak Google označil za přední oporu pirátů celého internetu.

Wikipedia na 24 hodin zčerná

Podle něj totiž umožňuje bezplatné streamování filmového obsahu, který navíc obalí svou vlastní reklamou. Uvedl také, že se mu bez problému podařilo přes vyhledávač Google najít zdroje ke stažení nejnovějšího dílu Mission: Impossible. Google se proti nařčením samozřejmě ohradil s tím, že proti pirátům bojují dennodenně. Každopádně osmnáctého ledna se internet ponoří do černého protestního výpadku. Některé velké internetové weby jako Wikipedia totiž chtějí vyjádřit nesouhlas se zněním legislativy SOPA a zruší přístup ke svému obsahu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy