Murdoch označil Google za lídra internetového pirátství

Adam Fiala
18. 1. 2012 4:29
Na Twitteru se Rupert Murdoch ostře pustil do nejpoužívanějšího světového vyhledávače Googlu
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch
Premiéra filmu Water for Elephants- Rupert Murdoch | Foto: Reuters

Diskuse ohledně uzákonění legislativy SOPA, která je na pořadu dne v USA, se přiostřují. Opatrné vyjádření Bílého domu na konci minulého týdne vyprovokovalo Ruperta Murdocha k silným slovům. SOPA by v případě schválení současné podoby dala významnou zbraň do rukou vlastníků autorských práv. Ti by se v případě nalezení webových stránek s pirátským obsahem mohli s pomocí soudu rychleji a snadněji domoci zablokování serveru.

Murdoch proti Bílému domu i Googlu

Vlastník mediální společnosti News Corporation, který v nedávné době čelil kritice veřejnosti kvůli nekalým praktikám bulvárních novin, promluvil na Twitteru. Zatímco řady společností vyjádřily legislativě SOPA podporu s vírou v boj proti nelegálnímu sdílení autorského obsahu, Bílý dům se zachoval střídmě. Vyjádřil podporu boji s pirátstvím, které ale nesmí omezit možné inovace a vývoj internetu. Murdoch se nejprve obořil na Bílý dům. Pak Google označil za přední oporu pirátů celého internetu.

Wikipedia na 24 hodin zčerná

Podle něj totiž umožňuje bezplatné streamování filmového obsahu, který navíc obalí svou vlastní reklamou. Uvedl také, že se mu bez problému podařilo přes vyhledávač Google najít zdroje ke stažení nejnovějšího dílu Mission: Impossible. Google se proti nařčením samozřejmě ohradil s tím, že proti pirátům bojují dennodenně. Každopádně osmnáctého ledna se internet ponoří do černého protestního výpadku. Některé velké internetové weby jako Wikipedia totiž chtějí vyjádřit nesouhlas se zněním legislativy SOPA a zruší přístup ke svému obsahu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy