Mountain Lion sjednotí ekosystém Apple, iCloud bude pán

Jan Kovalík
19. 2. 2012 19:35
OS X Mountain Lion ještě víc integruje iCloud a funkce iOS 5

Společnost Apple vypustila (zatím jen vývojářskou) aktualizaci svého operačního systému pro počítače OS X Mountain Lion, veřejnost se oficiální verze dočká v průběhu léta.

Ačkoli se jedná o aktualizaci stávající verze Mac OS X Lion, nejdená se jen jen o drobnosti a opravy maličkostí, firma avizuje přes sto nových funkcí a již dnes je zřejmé, že uživatelé se mohou těšit na několik zásadních vylepšení.

Jeden ekosystém, jedna pravidla

Jak si všímá server Verge, Apple z názvu nového operačního systému vypouští slovo Mac a nazývá nový software pouze OS X. Má to svou logiku, Mountain Lion se bude ještě víc podobat mobilnímu iOS, který známe z iPadů a iPhonů. Apple se tak snaží ještě více utužit svůj ekosystém, tvořený počítačem, tabletem, smartphonem a cloudem.

Cloud se stává jakýmsi novým středobodem jablečného ekosystému a uživatel dostane možnost využívat většinu služeb plnohodnotně na všech zmíněných zařízeních, která budou přes firemní iCloud permanentně synchronizována. Kvalita a uživatelský komfort uvnitř ekosystému tak uživatele povede k tomu, aby v něm zůstával a nepřemýšlel o pořízení zařízení od jiného výrobce.

iOS na vašem pracovním stole

Do OS X Puma, jak se dá do češtiny název přeložit, se už budeme logovat pomocí Apple ID, což umožní aplikacím jako iTunes, Facetime, iCloud nebo AppStore automaticky přizpůsobit prostředí uživateli.

V iCloudu zavádí Apple novou kategorii iCloud Documents, která přinese možnost ukládat pracovní soubory buď na harddisk počítače nebo jen do cloudu, kde bude možné je též organizovat do adresářů a sdílet. Dropbox a Google mají z této funkce určitě velkou radost.

Nově se na obrazovkách iMaců a Macbooků objeví Notification Center, které firma zavedla na mobilních zařízeních s iOS 5. V pravém horním rohu tak "potečou" upozornění různých aplikací, která po několika sekundách bez aktivity uživatele zase zmizí.

Další starý známý z mobilních zařízení, Game Center, též obohatí prostředí desktopů. Herní síť umožni uživateli vidět, kdo z jeho přátel hraje nějakou hru, a případně se k němu připojit. Server Wired v této souvislosti upozorňuje, že podle informací Apple by mělo být možné využívat jednotlivá zařízení jako iPad nebo iPhone k hraní proti sobě. Ovšem také rozdělit funkce pro každé zařízení, tedy například hrát hru na iPadu a iPhone používat jako bezdrátový ovladač.

Zprávy zdarma

Další z mobilních funkcí, která dorazí na stolní platformu, je oblíbená iMessage, která bude přejmenována na jednoduché Messages a umožní ze stolního počítače posílat zdarma zprávy na mobilní zařízení, přičemž bude možné využívat nejpopulárnějších komunikačních služeb jako Google Talk, Jabbler a další. Z této služby budou mít pro změnu určitě radost mobilní operátoři. Tuto službu si v beta verzi mohou zájemci stáhnout již dnes.

Ještě více se prohloubí integrace Twitteru do operačního systému, tweetovat bude možné vše, co se dá v počítači prohlédnout funkcí QuickView. Milovníci sdílení životů ale nenajdou ani známku po integraci Facebooku, kterému Apple evidentně nechce ani trochu pomoci v již tak raketovém růstu.

V oblasti bezpečnosti Apple zavádí funkci Gatekeeper, která umožní zvolit si, jaký typ aplikací, respektive z jakého zdroje, může být do počítače instalován: pouze z AppStoru, z AppStoru a od ověřených vývojářů nebo odkudkoliv z webu.

Lapeni v ekosystému

Nový Mountain Lion nebude možné nainstalovat na starší "plastové" Macbooky, jejichž výrobu už Apple ukončil. Do budoucna bude své laptopy prizpůsobovat vzoru Macbook Air, a to včetně výkonných Macbooků Pro.

Letošní léto tak bude pro jablečné i okenní příznivce velmi zajímavé. Jak OS X Mountain Lion, tak Windows 8 přinesou nový typ operačního systému, který se bude snažit poprvé fungovat na všech hardwarových platformách, ovšem v rámci svých firemních ekosystémů.

Rozdělení na "applisty" a "woknaře" tak získá ještě jasnějších obrysů. A "svobodní" uživatelé Linuxu s narootovanými Androidy budou mít zase o důvod víc být skepticky nad věcí.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy