Miliony lidí čeká výměna televize, vysílání bude kvalitnější

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 12. 7. 2014 9:44
Dva a půl milionu českých domácností si bude muset v příštích letech koupit nový set-top-box.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Nová vlna digitalizace, kterou už brzy začne připravovat vláda, přinese obraz ve vysokém rozlišení a více televizních kanálů. Zároveň si ale dva a půl milionu českých domácností bude muset v příštích letech koupit nový set-top-box nebo rovnou televizi, upozorňují Hospodářské noviny.

Chystaná digitalizace přinese více kanálů včetně placených stanic i lidem, kteří dnes přijímají signál přes běžnou anténu, což je stále šest z deseti českých rodin. Budou k tomu ale potřebovat nová zařízení, která umí přijímat obraz s vysokým rozlišením (HD), což vyžaduje přechod na druhou generaci pozemního digitálního vysílání, takzvané DVB-T2.

Problémy s další vlnou digitalizace se naopak nebudou týkat těch lidí, kteří signál přijímají například kabelovou televizí nebo satelitem.

Přechod bude pozvolný, politici jsou opatrní

To, že si už po pár letech budou muset miliony lidí znovu kupovat nové přijímače, je mimořádně citlivé politické téma. Proto jsou politici velmi opatrní s tím, kdy ke změně dojde. „Právě teď se bavíme o způsobu, jak to provést,“ řekl novinám náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Zatímco v první vlně televizní digitalizace, která skončila před třemi lety, šlo především o ukončení starého analogového vysílání, nyní by se kromě lepšího vysílání měly uvolnit i další frekvence pro mobilní internet. K tomu Česko zavazují mezinárodní dohody a EU.

„Připravujeme možné scénáře přechodu. Ty budou postoupeny ministerstvu průmyslu k politickému rozhodnutí na úrovni vlády,“ popisuje postup Jaromír Novák, šéf Českého telekomunikačního úřadu, který spravuje vysílací frekvence.

Vláda by se plánem měla zabývat už koncem prázdnin. Aby lidé měli čas k nákupu moderních přístrojů, mělo by vysílání v novém standardu několik let běžet souběžně se současným.

Nový signál zvládne jen 5 % prodaných televizí

Prostor pro nové kanály by chtěly získat hlavně největší televize. Ty ovšem také varují, že by při změně naopak mohly o některé kmitočty přijít. Právě jejich hlas bude při přechodu na nové vysílání pravděpodobně klíčový. Zásadní vliv totiž měly už při první digitalizaci.

Televizní přijímače, které si s nejmodernějším signálem poradí, jsou v Česku zatím v drtivé menšině. Jedná se vesměs o modely vyšších tříd.

„Z televizí, které jsme prodali během prvního čtvrtletí letošního roku, jich bylo schopno přijímat signál DVB-T2 jen pět procent,“ říká Michala Gregorová, mluvčí internetového prodejce Mall.cz.

Které televize varují před případným rušením kanálů? Další podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy