Microsoft představil novou herní konzoli Xbox One

ČTK ČTK
21. 5. 2013 21:35
Zařízení umožňuje interakci s televizí, reaguje na hlasové příkazy a zahrnuje Skype
Xbox One.
Xbox One. | Foto: Reuters

Redmond - Americký softwarový gigant Microsoft v úterý představil novou generaci své herní konzole Xbox.

Zařízení s názvem Xbox One umožňuje interakci s televizí, reaguje na hlasové příkazy a zahrnuje bezplatnou telefonní službu Skype, napsala agentura Reuters.

Na trhu se nová konzole objeví ještě v letošním roce. Přesnější termín zahájení prodeje však firma neposkytla.

Co dávají na HBO?

Microsoft rovněž představil novou verzi systému ovládání Kinect s vylepšenou detekcí pohybu a hlasu. Nová konzole je podle firmy komplexním zařízením, které umožňuje hraní her, sledování televize a filmů a poslouchání hudby.

Konzole umožní například přepínání televizních programů vyslovením jejich názvu. "Už nebude zapotřebí pamatovat si pořadí kanálů a hledat dálkový ovladač," uvedl při prezentaci viceprezident společnosti Yusuf Mehdi. Když Mehdi vyslovil otázku "Co dávají na HBO?", nabídla mu konzole program tohoto televizního kanálu.

Pro Xbox One bude k dispozici rovněž nabídka originálních televizních pořadů. Uznávaný americký režisér Steven Spielberg pro konzoli například vytvoří televizní seriál založený na populární herní sérii Halo.

Konkurence se přiostřuje

Předchozí verze Xbox 360 vstoupila na trh před osmi lety a v současnosti ji používá zhruba 76 milionů lidí. Konkurence na herním trhu se však v poslední době výrazně přiostřila. Výrobcům konzolí komplikuje život zejména rostoucí popularita her na chytrých telefonech a počítačových tabletech.

Celosvětové tržby na globálním trhu s videohrami dosahují 65 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) ročně. Konzole se na nich podle společnosti Microsoft podílejí zhruba 42 procenty.

V únoru představila novou generaci své herní konzole PlayStation japonská společnost Sony. PlayStation 4 vstoupí na trh koncem letošního roku. Bude podporovat takzvané streamování her, které umožní hrát hru přímo z internetového serveru bez nutnosti její instalace.

Japonský konkurent Nintendo uvedl na trh svou novou herní konzoli Wii U loni v listopadu. Její prodej do konce března dosáhl 3,45 milionu kusů. Výrazně tak zaostal za podnikovou prognózou, která počítala s prodejem 5,5 milionu kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy