Lytro nejdřív fotí a potom ostří. Přišla fotorevoluce?

LP Fish
21. 10. 2011 6:20
Nový fotoaparát Lytro přichází s novým pojetím zpracovávání fotografií i revolučním designem. Prodávat se začne od začátku roku 2012, ale už teď to vypadá, že od základu změní způsob, jakým fotíme
Lytro
Lytro | Foto: Lytro.com

Na trh míří fotoaparát Lytro, který podle svých výrobců způsobí převrat v tom, jak dnes digitální fotografie pořizujeme. Vypadá spíš jako krasohled než fotoaparát, ovládá se jen dvěma tlačítky a nemusí se s ním ostřit, protože fotí vlastně ve 3D.

Tip: Jak Lytro vypadá? Podívejte se na snímky nového fotoaparátu v naší galerii!

Nový přístroj přichází s revoluční technologií light field fotografie (dá se zhruba přeložit jako "snímání světelných polí"), která umožňuje zachytit a datově uložit každý paprsek uvnitř zorného pole fotoaparátu. Tato technika přitom zaznamenává různé aspekty tohoto paprsku, tedy intenzitu, barvu, délku a postavení. Lytro tak v podstatě fotí 3D fotografie.

V praxi to znamená hlavně jednu velkou změnu: s Lytrem nemusíte ostřit - prostě zmáčknete spoušť a snímek doostříte až později. Můžete si přitom vybrat, co konkrétně má být na fotografii ostré. Uživatelsky velmi přítulný fotoaparát tak dovoluje třeba na večírcích doslova "střílet" jeden obrázek za druhým a přitom mít dobré fotky.

Dvě tlačítka stačí

Později můžete v počítači (software je ale zatím k dispozici jen pro platformu Apple) upravit jak celkové zaostření, tak perspektivu, ale také třeba nastavení formátu 2D nebo 3D. Fotoaparát podle výrobců nepotřebuje blesk, protože vzhledem k velké světelnosti objektivu umí dobře fotit i při slabším osvětlení.

Lytro se od klasického fotoaparátu liší už na první pohled. K ovládání přístroje jsou zapotřebí jen dvě tlačítka: jedno pro zapnutí přístroje a druhým je spoušť. Na povrchu hliníkového těla je už jen dotykový pásek pro ovládání osminásobného optického zoomu.

Výrobci v přístroji podle vlastních slov nahradili řadu mechanických částí klasických fotoaparátů softwarem. A vzhledem k tomu, že nepotřebuje ostřit, může uživatel začít fotit prakticky kdykoli, bez čekání.

Lytro se začne na trh dodávat v prvním čtvrtletí 2012, fotografové v USA ale už dostali možnost si přístroj předobjednat. Nejlevnější model s 8 GB pamětí se bude prodávat za 399 dolarů (asi 7 200 Kč).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy