Letos se v Česku prodá už přes sto tisíc tabletů

ČTK ČTK
22. 3. 2012 15:30
Vedoucí postavení si zřejmě udrží iPad od Apple, dotahuje se na něj systém Android
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prodej tabletů by se mohl letos v Česku zvýšit až o třetinu z loňských zhruba 100 000 prodaných přístrojů. Vedoucí postavení si zřejmě udrží iPad od Apple, i když se na něj budou dotahovat tablety s operačním systémem Android. Vyplývá to z informací firem, které oslovila ČTK.

V loňském roce se nejvíce dařilo Applu, který měl na domácím trhu podíl kolem 55 procent, silnou dvojkou byl Samsung a na dalších místech skončili další výrobci zařízení na platformě Android - Asus a Prestigio.

Dřívější výrazná dominance Applu, který kategorii tabletů vytvořil, postupně slábne. Letos firma vsadila na vylepšený iPad 3, který se začne v pátek ráno prodávat v Česku a v dalších 24 zemích. iPad 3 nabídne od 8:00 český internetový obchod Applu, dále pět certifikovaných prodejců, ale bude k dostání i v dalších velkých internetových obchodech, jako jsou Alza a Mironet.

Apple zahájil prodej nového iPadu v prvních 11 zemích minulý pátek a do pondělka prodal tři miliony zařízení, což představuje dosud nejrychlejší start prodeje iPadů. Nový iPad 3 má proti starším modelům rychlejší dvoujádrový procesor, mnohem ostřejší displej a lepší fotoaparát a podporuje také rychlé mobilní sítě LTE. Doporučená cena pro Česko se pohybuje od 12 290 Kč za 16 GB verzi s Wi-Fi, až po 19.890 Kč za verzi s pamětí 64 GB a rychlým mobilním připojením.

Průměrná cena tabletů klesne o 14 procent

Ve Spojených státech se začal prodávat munulý týden za 499 dolarů, tedy zhruba 9290 Kč.

Samsung bude iPadu konkurovat nabídkou od levných tabletů se sedmipalcovým displejem po desetipalcová zařízení, kam patří i nedávno představená novinka Galaxy Note 10.1. "V tomto relativně novém a velmi progresivním segmentu trhu vidíme velký potenciál v oslovení nejen stávající, ale především nové skupiny zákazníků a k tomu budeme přizpůsobovat i naše portfolio tabletů," uvedl produktový manažer Samsungu Zdeněk Paškevič.

Nezahálí ani další značky, například Acer chystá v květnu uvést tablet s rozlišením full HD a představení vlastního tabletu se čeká i od Nokie.

Podle analytické firmy Gartner se letos prodej tabletů v regionu východní Evropy zdvojnásobí na 4,8 milionu zařízení. Průměrná cena má klesnout o 14 procent na 405 dolarů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k umístění nového zdroje v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy